„Colin a ja máme úžasný vzťah. Skvelé deti, nemáme finančné problémy, prácu, ktorú milujeme, skvelých priateľov. Je skvelý v práci, pohľadný, pozorný milenec, fit a veľkorysý ku všetkých, vrátane rodičov. Môj život je dobrý,“ tvrdí Priya. Napriek ideálnemu manželstvu má milenecký pomer.
S človekom, s ktorým ju nič nespája. Maximálne otlačok zadku na posteli. Jazdí na kamióne a má tetovanie. Ak by sa o jej romániku dozvedel manžel, zničila by všetko, čo spoločne budovali. Čím to je, že šťastní ľudia prekročia pomyselnú hranicu manželstva? O tom je článok v magazíne The Atlantic od terapeutky Esther Perelovej, ktorá skúma, čo vedie spokojných ľudí k podvádzaniu. Odhaľuje, prečo sú milenecké pomery tak traumatizujúce a často končia rozvodom.
Článok nie je o nevere v nešťastnom manželstve, ale šťastných ľuďoch, ktorí stále túžili po dôvere a monogamii, ale jedného dňa prekročili čiaru, o ktorej si nemysleli, že sa jej vôbec dotknú. Nakoniec ju prekročili. Pre záchvev čoho? Románik je aktom zrady, ale tiež výrazom túžby a straty. V samotnej podstate nevery podľa terapeutky často nájdeme túžbu po emočným spojení, ale hlavne po niečom novom, po slobode, po autonómii, po sexuálnej sile … po prianí znovu nájsť stratené čiastočky samých seba.
Terapeutka Esther Perel Zdroj: Facebook / Esther Perel
E. Perelová obracia podstatu nevery naruby. Priya vždy robila to, čo sa od nej očakávalo. V detstve bola poslušná, v manželstve milujúcou manželkou a matkou, ktorá sa stará o svojich rodičov. V 47 rokoch bol pre Priyu ale románik akousi pubertou, ktorú nikdy neprežila. Jej príbeh podľa terapeutky ukazuje, že keď hľadáme obdiv druhých, nie vždy to znamená, že sa odvraciame od svojho partnera, ale skôr od osoby, ktorou sme sa sami stali. A nie je to úplne tak, že hľadáme ďalšiu osobu, ale skôr hľadáme svoje alternatívne ja.
Manželstvo podľa tradičného poňatia stálo kedysi na tímovej hre, rodinnom živote, spoločenskom postavení, rešpekte a ekonomickom statuse. Moderní ľudia to síce zachovali, ale navyše k tomu pridali ďalšie kritériá - vzájomnú fyzickú príťažlivosť a romantické poňatie lásky. Dnes chceme mať v manželoch/manželkách najlepších priateľov a dôverníkov a zároveň vášnivých milencov.
Tým, že ľudia žijú dlhšie ako kedysi, sú pod tlakom nielen v práci ale aj v očakávaniach v domácnosti, je pre nich náročnejšie s tak vysokými nárokmi a očakávaniami manželstvo udržať. Autorka neobhajuje neveru, ale tvrdí, že je do istej miery ľudská. Rozvody kvôli nevere sú do istej miery radikálnym krokom, pretože aj po mileneckom vzťahu sa môže manželstvo ešte posilniť. Nevera nie je až tak o sexe, ale oveľa viac o túžbe. Túžbe po pozornosti, túžbe cítiť sa výnimočný, túžbe cítiť sa zasa dôležitý. Je to síce sebecké, ale je to tak. Samotná podstata nevery a skutočnosť, že nikdy nemôžete vlastniť svojho milenca, vás udržuje v túžbe. Aj preto mnohí neverníci cítia, že počas mileneckého vzťahu konečne žijú naplno.
Pokračovanie na ďalšej strane