Keď v Ugande prší, plastový odpad upcháva kanalizáciu v uliciach. Faith Aweková vyrastala v slume v ugandskom hlavnom meste Kampale a prívalové dažde pre ňu znamenali zaplavenie rodinného domu pri ceste. Teraz zo zozbieraných plastov vyrába batohy a tašky, ktoré sa predávajú aj v cudzine, napísal web denníku The Guardian.

Plasty v priekopách aj kanáloch

,,Počas dažďov je väčšina ciest tu v Kampale plná plastových fliaš a sáčkov, pretože ľudia vyhadzujú plasty do priekop a kanálov. To sťažuje život ľuďom v slumoch, ako som ja," hovorí Aweková. Spolu so Shamim Naluyimaovou a Rachel Memaovou, dvoma ženami, ktoré stretla na kurze o sociálnych inováciách, založila v roku 2018 spoločnosť Reform Africa.

Tím žien zbiera plastové vrecia a fľaše na uliciach a na skládkach. Všetko potom umyjú, usušia a spracujú na materiál, ktorý sa podobá koženke. Z neho potom vyrába batohy, nákupné tašky alebo kozmetické taštičky. Denne ich v priemere vyrobí asi 20.

Tašky sa predávajú v šiestich butikoch po celej Ugande a na internetových stránkach Reform Africa. Ceny sa pohybujú od deviatich do 25 dolárov a podnik prekvitá. S pandémiou covidu-19 a uzáverami predaja klesli, teraz už sa ale situácia obracia k lepšiemu a kabelky si kupujú zákazníci z Nemecka, Holandska, Británie alebo Spojených štátov. Tohtoročné tržby by podľa zakladateľky iniciatívy mohli byť v porovnaní s minuloročnými až dvojnásobné.

Slušnú tašku si nemôžu dovoliť

Batohy kupujú aj humanitárne a mimovládne organizácie, ktoré pôsobia v Ugande, a dávajú ich miestnym školákom.

,,Vo vidieckych oblastiach zistíte, že si ľudia nemôžu dovoliť slušnú školskú tašku, a tak rodičia kupujú igelitové tašky. Ale keď sa deti vrátia zo školy, sú tašky buď roztrhané, alebo stratené," hovorí Aweková.

Aweková sa teraz pustila do ďalšieho projektu, zakladá podnik na recykláciu tvrdých plastov, ako sú štipce na bielizeň alebo kvetináče. Venuje sa tiež osvete, čo je v krajine, kde sa recykluje iba percento odpadov, úplne zásadné.