Španielske letecké spoločnosti kritizujú ministerstvo vnútra za dlhé čakacie lehoty na pasovú kontrolu a odbavenie na letisku Adolfa Suaréza v Madride. Podľa nich ministerstvo nevyčlenilo dostatok personálu na kontrolu cestovných dokladov, čo spôsobuje cestujúcim značné problémy, informoval verejnoprávny server RTVE. Tisíce ľudí podľa aeroliniek zmeškali kvôli situácii na letisku svoj let. Ministerstvo vnútra kritiku odmieta.

Nedostatok personálu

Na situáciu na najrušnejšom španielskom letisku sa sťažuje hlavne spoločnosť Iberia, ktorá z Madridu rozpráva veľký počet nadväzujúcich letov do destinácií mimo Európy. Nedostatok personálu na pasových kontrolách či vypnutí automatických kontrol podľa nej spôsobuje oneskorenie letov a niektorí pasažieri sa nestačia včas odbaviť. Kvôli dlhým radám podľa spoločnosti zmeškalo od 1. marca svoj let na 15 000 cestujúcich.

Podľa asociácie španielskych leteckých spoločností sa dlhé rady na odbavenie objavujú aj na ďalších španielskych letiskách. Aerolinky poukázali na to, že zhruba 80 percent zahraničných návštevníkov sa dopravuje do Španielska letecky.

Ministerstvo vnútro ,,rázne odmieta, že by sa na španielskych letiskách tvorili rady a oneskorenie pri kontrole pasov". Počet policajtov sa podľa ministerstva mení na základe očakávaného vyťaženia letiska a býva posilnený v dňoch, keď sa očakávajú vysoké počty cestujúcich, napríklad na Veľkú noc. Počet policajtov na letisku v Madride bol podľa zdrojov z ministerstva navýšený o 200.

Nové pravidlá pre Britov

Za väčšie rady pri odbavení môžu podľa leteckých spoločností aj nové pravidlá pre britských turistov, ktorí tvoria jednu z najväčších skupín zahraničných návštevníkov Španielska. Kvôli brexitu nemôžu používať systém automatického odbavenia, ale musia absolvovať fyzickú kontrolu. Letecké spoločnosti preto chcú po ministerstve, aby sa režim pre cestujúcich s britským pasom zmenil.

Podľa údajov španielskeho ministerstva dopravy sa počet odbavených pasažierov na španielskych letiskách v marci a apríli medziročne spätne násobil zo siedmich na 36 miliónov ľudí. Tohtoročný údaj je o zhruba pätinu nižší ako v roku 2019. Za marec a apríl letisko Adolfa Suaréza odbavilo na 7,5 milióna pasažierov.