Opustené letovisko Varoša, ktorému sa hovorí aj mesto duchov, je na Severnom Cypre obľúbenou turistickou atrakciou. Areál, ktorý bol zhruba 50 rokov uzavretý a do ktorého sa verejnosť prvýkrát dostala predvlani, si návštevníci môžu pozrieť pri pešej prechádzke, prípadne si požičať bicykel. Už niekoľko mesiacov je v ňom prístupná aj pláž. Miesto neláka len zahraničných turistov, podľa miestneho sprievodcu sa o neho zaujímajú aj napríklad obyvatelia gréckej časti Cypru, ktorej vládni predstavitelia s otvorením letoviska nesúhlasia.

Obnova opusteného letoviska

Vstup do areálu je bezplatný, bicykel si možno požičať na dve hodiny za jedno euro. Vo vstupnej časti alebo pri pláži fungujú stánky s občerstvením. Do budov majú ľudia prístup zakázaný. Vláda Severného Cypru chce ale toto miesto postupne oživovať, verejnosť by sa tak mohla v budúcnosti pozrieť aj do niektorého z domov, uviedol miestny sprievodca. Areál zahŕňa pobrežie s hotelmi, časť s obchodmi a službami a tiež ulice s domami, v ktorých bývali cyperskí Gréci.

Agentúra Reuters vlani v auguste informovala, že vláda Cyperskej republiky chce odobrať, neobnoviť alebo nevydať pasy predstaviteľom severnej časti ostrova, ktorí rozhodli o otvorení Varoši. Miestny sprievodca ČTK povedal, že severocyperskí činitelia napriek tomu naďalej trvajú na svojom pláne obnovy opusteného letoviska.

Po invázii odišli

Varoša je predmestie Famagusty a pred rozdelením Cypru bola vyhľadávanou destináciou turistov aj filmových celebrít. Jazdila tam napríklad Brigitte Bardotová, Sophia Lorenová či Elizabeth Taylorová.

Cyperskí Gréci museli po tureckej invázii na Cyprus v roku 1974 z mesta Varoša odísť. Mesto vtedy malo asi 40 000 obyvateľov. Legálne tam cyperským Grékom dodnes podľa OSN patria pozemky či byty.

Severocyperská turecká republika vznikla na severe ostrova v roku 1983. Turecko v roku 1974 vyslalo na Cyprus vojakov v reakcii na pokus nacionalistických cyperských Grékov o prevrat. V južnej časti ostrova funguje medzinárodne uznávaná Cyperská republika, ktorá je od roku 2004 členom Európskej únie.