Aké sú negatíva nomádstva?

Príkladom je nákladová položka. Do nákladov musíš prirátať cenu za letenku, víza a časovú organizáciu celého tripu plus náklady na životný štýl, aký chceš mať v krajine. Negatívom nomádstva je to, že tvoji kamaráti, ktorých si mal doma, už okolo teba nebudú. Samozrejme, môžeš si s nimi písať alebo skypovať, ale už to nie je to pravé. Práve to sa môže stať pre niektorých prekážkou, pretože chcú cítiť, že pri nich niekto je.

Dokážeš sa spriateliť s novými ľuďmi a vytvoríš si okruh ľudí, ktorým budeš veriť, ale pokiaľ cestuješ štýlom backpacking, teda sa presúvaš dosť často, tak sa nestihneš nikdy dostatočne s niekým zblížiť. Je to trošku individuálne, pretože sú ľudia, ktorým to neprekáža a keď prídu domov, tak to s kamošmi poriadne oslávia a sú spokojní a môžu ísť opäť do sveta. Niekomu to ale takto nevyhovuje. Dobre to opísal bloger a nomád Colin Wright, ktorý napísal knihu Exile Lifestyle, a prevádzkuje aj blog. Tento človek si dal za cieľ, že každé štyri mesiace navštívi novú krajinu a svojich čitateľov na webe necháva rozhodovať, kam pôjde nabudúce.

Ak sa rozhodnete cestovať po svete niekoľko rokov, tak začínate cítiť, že váš domov už nie je vašim domovom a možno tým domovom už nie je žiadna krajina. Domovom sa môže stať celá planéta. Začnete vnímať ľudí a kultúru jednotlivých krajín troška inak. Je to ale na uváženie, či je takýto extrém vhodný.

Ako vybudovať biznis s klientmi, keď nie si doma? Veria ti, že odvedieš maximum roboty aj z Thajska?

Keď si podnikateľ, ktorý zarába na internete, potrebuješ mať aj rezervu. Zháňaš klientov, projekty, ale keď sa niečo stane, môžeš sa vrátiť naspäť domov a len pracovať na tom, čo si robil zo zahraničia.

S klientmi komunikujem vopred a na rovinu im poviem, kam idem. Keď som prišiel z Kanady a už som sa chystal do Thajska, s klientmi sme vybavili všetko potrebné. Ostatné veci sa dajú riešiť mailom alebo Skypom. Klientovi je ale potrebné povedať, ako budete komunikovať. Samozrejme, zo začiatku zneistí, ale keď vidí prvé výsledky, všetko je v pohode. Už sa nestará o to, kde ste prácu odviedli.

V Thajsku chceš ostať do konca roka. Našiel si už miesto, kde by si chcel ostať aj dlhšie?

Zatiaľ nie. Našiel som ale veľa zaujímavých miest, ale zatiaľ nikdy neprišiel ten moment, že je to to miesto, kde by som ostal. O Chiang Mai som si myslel zo začiatku, že by to mohlo byť to miesto, ale po 14 dňoch si to už nemyslím. Stále ho hľadám a možno také miesto ani neexistuje. Možno to nie je cieľ nomáda – nájsť miesto, kde by ostal. Možno to, že sa neustále presúvam, bude to, čo hľadám.

Plány do budúcnosti ani nemám. Každý mesiac cestovania dokáže človeka veľmi myšlienkovo posunúť a stále som v stave, keď chcem objavovať. A možno nastane stav, že si poviem, že toto miesto je fakt pekné. Ale čo ak je niekde vonku ešte krajšie miesto? Keď to nevyskúšam, nikdy to potom nezistím.

Ako dlho si sa na Thajsko pripravoval?

Bezvízový vstup do Thajska máš na 30 dní. Ak chceš zostať dlhšie je lepšie si vybaviť víza v Prahe napríklad ako ja. V priebehu dvoch alebo troch dní som si vybavil dvojmesačné víza a následne máš možnosť v Bangkoku požiadať o ďalších 30 dní - takže 90 dní v Thajsku, čo je paráda.

Očkovanie som mal, takže som len kontroloval dokedy je platné. Pred odchodom je dobré navštíviť všetkých lekárov a skontrolovať svoje doklady, či sú platné. Ak ideš kamkoľvek, je najlepšie sa spojiť s ľuďmi, ktorí tam už boli alebo sa tam chystajú – pokecať s nimi a zdieľať informácie.

Batoh by nemal byť ťažký a je potrebné si zobrať len tie najnutnejšie veci Zdroj: Martin Rosulek

Do Thajska nepotrebuješ vôbec dlhú prípravu a je kratšia ako napríklad do Kanady, kde čakáš na víza dlhšie. Nepotrebuješ ani ubytovanie, stačí si zistiť, ako sa dostaneš z letiska do centra. Napríklad busom alebo vlakom. Potom ti stačia nejaké offline mapy a na ubytovanie sa spýtať v hosteloch. Keď nemajú voľné, pôjdeš ďalej. Preto je dobré mať ľahký batoh a mať len to najzákladnejšie.

V batohu nosím vždy taštičku liekov na krk, od bolesti hlavy a mám aj od obvoďáka antibiotiká. Do Austrálie som napríklad ťahal aj niekoľko náhradných šošoviek, pretože bez lekárskeho predpisu si ich kúpiť nemôžeš. Je potrebné si zistiť, kedy sú v krajinách sviatky alebo festivaly, vtedy je ubytovanie drahšie.

Na ďalšej strane sa dočítate aj to, ako sa ďalšiemu z nomádov pracuje z pláže