Martin Rosulek, český nomád v Thajsku
Precestoval množstvo európskych krajín, takmer rok strávil v Austrálii, dva mesiace cestoval v Ázii, rok v Kanade a päť mesiacov v Latinskej Amerike. Momentálne experimentuje prácou na voľnej nohe v Thajsku, kde chce ostať do konca roka. Zakladá webové projekty, venuje sa online marketingu a právnemu poradenstvu.
Predstava, že by po škole pracoval od rána do večera v jednej korporácií ho vystrašila. Pre životný štýl digitálneho nomáda sa rozhodol pred troma rokmi - odvtedy cestuje s laptopom na ramene a píše blogy.
Prečo si sa vybral pracovať práve do Thajska?
Našiel som si ho na webe Nomad List, ktorý hodnotí miesta podľa toho, ako sú vhodné pre prácu digitálneho nomáda. Konkrétne som v meste Chiang Mai na severe krajiny a toto miesto je na webe hodnotené veľmi vysoko. Povedal som si, že si to chcem vyskúšať. Je to taký experiment, ktorým chcem nabrať nové skúsenosti a spojiť sa s ľuďmi, ktorí tu pracujú.
Podľa čoho si vyberáš miesto, kam pôjdeš?
Všetko záleží na tom, s akým cieľom chceš do krajiny ísť. Niekto ide do zahraničia, pretože chce cestovať a niekto nomádstvo využíva na to, aby mu vykrylo náklady, ktoré má na cestovanie. Mnohí z nás považujú digitálne nomádstvo za svoj životný štýl. Medzi faktory, ktoré do rozhodovania vstupujú, patria napríklad náklady na cestovanie, vízová povinnosť alebo aj počasie a lokalita.
Konkrétne ja som si Thajsko vybral preto, lebo je digitálnymi nomádmi na webe preslávené. V Thajsku som bol už v roku 2012, ale tu na severe som ešte nebol a chcel som si to tu vyskúšať a zistiť, prečo sa práve tu nomádi tak vo veľkom združujú. Veľa z nich sa tu rozhodne dokonca ostať žiť.
Martin Rosulek cestuje po celom svete. Tvrdí, že wifi a kvalitný internet je základ všetkého Zdroj: Martin Rosulek
Tak to skús opísať, ako to tam vyzerá.
Sever Thajska je lacnejší ako zvyšok krajiny - predovšetkým ako juh, ktorý je posiaty turistami a ceny sú tam nastrelené vyššie. Tu je to lacnejšie, čo je pre nomádov veľmi dobré, pretože takto dokážu znížiť náklady. Na druhej strane s angličtinou je to tu horšie ako v turistických centrách, ale dorozumieš sa. Thajské reštaurácie sú len v thajčine, čo je super, pretože len takto spoznáš thajskú kultúru.
Čo je výhoda, na severe je dosť veľa coworkingových centier, ktoré sú pripravené na ľudí z celého sveta. Ja som v Punspace. Buď si zaplatíš vstup len na jeden deň, alebo na týždeň či mesiac (tu je cena ani nie 100 eur na mesiac). Pri dlhších vstupenkách ti naskenujú prst a máš do centra vstup 24 hodín denne sedem dní v týždni. K dispozícii máš stôl, internet a káva či čaj je zdarma. Je tu kuchynka s chladničkou, kde si môžeš hodiť čokoľvek a cez ulicu je reštaurácia, kde si zabalím aj dve jedlá, ktoré potom zjem neskôr. Momentálne s tebou telefonujem v miestnosti na Skype. Máš tu aj gauče a kreslá, kde si môžeš pokecať s ľuďmi, poradiť sa.
Prečo si sa rozhodol pre nomádstvo?
Študoval som právo a dosť skoro som si uvedomil, že právny systém je v každom štáte iné. Fajn, vyštudujem právo a budem český právnik, čo ma v tejto krajine ukotví. To sa mi veľmi nepáčilo a zväzovalo ma to. Navyše som stále viac spoznával, že po škole je to v tomto odbore skutočne ostré. Študuješ výšku päť rokov a ďalšie tri musíš byť koncipient s platom, ktorý je nižší ako má čašník. Potom, keď už máš 30 rokov, môžeš začať od nuly a rozbehnúť vlastnú advokátsku kanceláriu a zháňať klientov. Pracuješ od ráno a večera, máš prachy a možno aj jachtu, ale nemáš čas na ňu ani ísť.
Už na výške som chcel ísť na Erasmus, ale aj napriek tomu, že som mal dobrý priemer, ponúkli mi Poľsko. Chcel som však väčšiu exotiku. V Krakowe je super univerzita, ale chcel som vyskúšať iný systém. Rok som počkal, pracoval som v IBM a našetril som si na cestovanie. Chcel som spoznávať svet a robiť prácu z akéhokoľvek miesta na svete. Mal som skúsenosti s Wordpressom - robím na ňom weby cez šablóny - písať ma veľmi bavilo a tak som sa zameral na content marketing, ktorý môžem robiť z akéhokoľvek miesta na Zemi.
Takto vyzerá, keď sa skĺbi práca s relaxom Zdroj: Martin Rosulek
Digitálne nomádstvo je často skloňované len s pozitívnymi asociáciami – si free a pracuješ, kedy sa ti zachce a nikomu nevadí, že máš práve nohy namočené v mori. Ale ako je to s tvojou produktivitou práce? Je možné pracovať, keď máš toľko rušivých faktorov okolo seba. Asi nie je ťažké si prácu zameniť za dovolenku.
V tom máš pravdu, pretože s produktivitou práce má problémy skutočne veľa ľudí. Ja som ale skôr osoba, ktorá s ňou problém nemá. Keď som bol v Kanade, tak sme bývali v dome, kde sme mali stabilnú wifinu. Vtedy som to striedal s prácou za laptopom na záhrade a v dome. Keď som cestoval po Latinskej Amerike, tak som pracoval predovšetkým v hosteloch a kaviarniach. Samozrejme, tam je problém wifina, ktorá funguje vo vlnách podľa návštevnosti. Kaviarne mám rád, pretože sa mi páči, keď sa tam ľudia točia, kecajú.
Základom pre produktivitu je samotný projekt. Musí byť dostatočne veľký na to, aby si mal chuť a silu ho ďalej posúvať. Ešte v Česku som založil projekt právneho poradenstva, na ktorom som potom začal spolupracovať s jednou advokátkou. Bol som pri jeho vzniku, preto je aj práca na ňom mojim koníčkom. To je trošku rozdiel od nomádov, ktorí sa starajú alebo marketujú napríklad web svojho klienta a nie sú s ním natoľko stotožnení.
Nakoľko je dôležitá rutina pri práci?
Keď vstanem a najem sa, idem do centra, kde mám pokoj na prácu. Je to celkom pohoda, mám čas na myšlienkové pochody, nápady, ale rutinu ešte nemám zapracovanú a asi ani nechcem mať. Celkom má baví deň taký, aký príde a keď nechcem pracovať, môžem vypadnúť napríklad na trh.
Na ďalšej strane sa dočítate aj o negatívach nomádstva