Dali sme našej redakcii nasledujúce zadanie: Odporučte knihy, ktoré ste tento rok čítali, a zdôvodnite, prečo stála za to. Na túto úlohu sa podujalo sedem redaktorov a editorov: Ján Záborský, Veronika Rajničová, Michal LehutaAdrián Berecz, Jozef Tvardzík, Peter Csernák a Lukáš Kvašňák

Ján Záborský

vedúci redaktor TRENDU

Ziemowit Szczerek - Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanú

Zápisky mladého poľského reportéra z ciest na Ukrajinu. Okrem toho, že veľmi podrobne opisuje, ako to na Ukrajine funguje (smutný to pohľad), najviac ma zaujal ten uhol pohľadu, ktorý sa týka aj nás: prečo sa na Ukrajinu pozeráme ako na krajinu, ktorá to „nedala“ a nad ktorou sa cítime povýšenecky? Nie je v ničom horšia, akurát má "blbého" suseda. Autor to, samozrejme, rieši z poľského hľadiska, ale to sa od nášho veľmi  nelíši - tiež máme kus spoločnej histórie.

Ziemowit Szczerek - Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanú

Bob Woodward - Fear

Okrem toho, že je to krásny kus novinárčiny, pozerá sa na aktuálneho prezidenta veľmi nezaujato. Zato pekelne podrobne. Výsledkom je kniha, ktorá sa mi vynorí zakaždým, keď Donald Trump rieši ďalší zo svojich prúserov. V knihe sú dôvody a zárodky jeho súčasných problémov.

Bob Woodward - Fear

Julian Barnes: The Only Story

Juliana Barnesa jednoducho nekriticky zbožňujem. Ak ste v podobnej kategórii, tak si to užijete. Opäť jednoduchý príbeh, krátka knižka, dokonalé vety a po dočítaní dlhé dumanie o tom, ako by čitateľ riešil podobné otázky. Práve vyšla aj v slovenskom preklade, takže nie je dôvod si ju cez sviatky neprečítať a nevychutnať.

Julian Barnes: The Only Story

Tony Judt a Timothy Snyder - Thinking the 20th Century

Je to vlastne dlhokánsky rozhovor, ktorý sa veľmi zameriava na strednú Európu (nakoniec obaja autori v nej majú korene). Kto potrebuje nový pohľad na Európu a svet a čo ich v dvadsiatom storočí tvarovalo, vrelo odporúčam. Výborné čítanie, jedna z tých kníh, v ktorej mám prakticky na každej strane označené dlhé pasáže so zaujímavými postrehmi. Napríklad o tom, ako veľmi boli štáty po prvej a druhej svetovej vojne od seba odlišné, aj keď ležali na rovnakom území. Po druhej svetovej vojne totiž už boli „vyčistené“ od národnostných menšín - o Židov sa postarali Nemci (v našom prípade za pomoci Slovákov), Maďarov či Nemcov sme si zas vyhnali a vysídlili sami. Čo výrazne ovplyvnilo smerovanie a hlasovanie krajín.

Tony Judt a Timothy Snyder - Thinking the 20th Century

Jason Stearns - Dancing in the Glory of Monsters

Príbeh konžskej občianskej vojny opisuje hlavne to, prečo sú africké konflikty pre nás tak ťažko pochopiteľné. A tiež, ako ľahko sa dá manipulovať s ľuďmi a presvedčiť ich o čomkoľvek vrátane zabíjania ich blízkych.

Jason Stearns - Dancing in the Glory of Monsters

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa