Jedna vec je vlastné názory prezentovať nahlas pred druhými ľuďmi. Druhou vecou, o čosi problematickejšou, je snažiť sa ich im nekompromisne nanucovať. V prvom prípade by sme mali rešpektovať právo každého človeka vyjadriť svoj postoj, a to aj vtedy, ak je odlišný od nášho. Platí to aj recipročne. Vypočuť si, položiť pár otázok a tému v pokoji uzatvoriť. V druhom prípade však nepôjde všetko tak ľahko.

Diskutovať vtedy, ak sme otvorení zmene

Pokiaľ zo skúsenosti vieme, že naše postoje a hodnoty sa zvyknú výraznejšie líšiť od názorov našich rodinných príslušníkov, je na zváženie, či je vôbec nutné pravidelne ich pred sebou vyťahovať. Možno nie, lenže niektorí ľudia doslova poľujú na odpoveď na otázku „Koho budeš voliť?“, aby po nej mohli rozpútať hotové divadlo. Alebo peklo.

Prezidentská debata v televízii Markíza Zdroj: TV Markíza

Rozvíjať debatu o potenciálne výbušných veciach má zmysel väčšinou len vtedy, keď sú obe strany schopné pracovať s argumentmi a meniť svoje názory. Lenže takéto nastavenie môže byť u mnohých našich blízkych skôr výnimkou než pravidlom. Ak nám to prekáža, je lepšou voľbou navrhnúť im, aby sme sa pri nedeľnom obede bavili o iných témach, ktoré nepolarizujú, ale zbližujú. Napríklad ako sa nám darí, čo zaujímavé sme zažili či urobili a ako sme sa pri tom cítili.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa