Americká sieť rýchleho občerstvenia McDonald´s bude môcť do 15 rokov spätne odkúpiť reštaurácie v Rusku. Uviedla to vo štvrtok ruská protimonopolná služba, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters.

Prevádzka pod novou značkou

Služba schválila dohodu, na základe ktorej spoločnosť McDonald´s predala svoje reštaurácie v Ruskej federácii držiteľovi licencie Alexandrovi Govorovi. Ten bude reštaurácie prevádzkovať pod novou značkou. Spoločnosť tak urobila pod tlakom vývoja situácie na Ukrajine, ktorú Rusko koncom februára napadlo.

Americká spoločnosť v polovici mája oznámila, že spustila proces predaja svojich aktív na ruskom trhu. Pre tento krok sa tak rozhodla po viac než 30 rokoch pôsobenia v Rusku a dva mesiace po tom, ako oznámila iba dočasné zatvorenie reštaurácií.

Uzavreli ruský trh

McDonald´s začiatkom marca uviedol, že dočasne zatvorí všetkých približne 850 reštaurácií na ruskom trhu, vrátane ikonickej reštaurácie na Puškinovom námestí, ktorú otvorili v Rusku ako prvú začiatkom roka 1990. V polovici mája však oznámil, že z trhu odchádza úplne, pričom firma dodala, že počíta s rekordnými odpismi v hodnote 1,2 miliardy až 1,4 miliardy dolárov.

Ako vtedy vedenie firmy uviedlo, ,,humanitná kríza, ktorú spôsobila vojna na Ukrajine a nepredvídateľné prostredie, viedli spoločnosť McDonald´s k záveru, že ďalšie vlastníctvo aktív v Rusku je už neudržateľné".