Vláda amerického prezidenta Joea Bidena zrušila v stredu obmedzenia pre lety z USA na Kubu, ktoré zaviedla predchádzajúca administratíva exprezidenta Donalda Trumpa. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúr AFP a Reuters.

S okamžitou platnosťou

Zrušenie obmedzení vstúpilo do platnosti okamžite. Americké ministerstvo dopravy vydalo príslušné nariadenie na základe žiadosti amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, ktorý tento krok označil za ,,podporu Kubáncov a záujmov zahraničnej politiky Spojených štátov".

Tieto opatrenia okrem iného zakazovali lety z USA na iné kubánske letiská ako letisko v hlavnom meste Havana. Biely dom už v máji oznámil, že plánuje ich platnosť zrušiť v rámci zmeny politiky USA voči Kube, pripomína Reuters.

Zjednodušenie imigračných procesov

Spojené štáty plánujú obnoviť aj niekoľko rokov pozastavený program, ktorý zjednodušoval imigračné procesy pre členov jednej rodiny, a Washington tiež prisľúbil opatrenia v oblasti víz.

Trumpova vláda obmedzenia v oblasti letov zaviedla v období rokov 2019 až 2020 s cieľom zvýšiť hospodársky nátlak na kubánsku vládu. Vtedajší americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo povedal, že Kuba využíva peniaze z cestového ruchu a letov na financovanie svojich zásahov vo Venezuele, pripomína Reuters. ,,Nesmieme dovoliť, aby diktátori profitovali z letov z USA," povedal vtedy Pompeo.