Francúzsky knižný gastronomický sprievodca Michelin udelil vo štvrtok po prvý raz svoju prestížnu hviezdičku deviatim ruským reštauráciám. Dve z nich - Twins Garden a Artest - dostali po dve hviezdičky. Informovala o tom agentúra AFP.

Predstavitelia michelinského sprievodcu, všeobecne považovaného za medzinárodný štandard hodnotenia reštaurácií, zároveň predstavili prvú edíciu ikonickej červenej brožúry so 69 odporúčanými reštauračnými prevádzkami v Moskve.

Šéfkuchári moskovských reštaurácií (uprostred), ktorí získali michelinské hviezdy
Zdroj: TASR

Tri hviezdičky nemá zatiaľ žiadna reštaurácia

Tri michelinské hviezdičky, považované za „svätý grál" gastronomického sveta, nemá zatiaľ žiadna ruská reštaurácia, pripomína AFP.

Moskovský starosta Sergej Sobianin vyhlásil, že vydanie sprievodcu je významnou udalosťou v časoch, ktoré sú pre gastrosektor nepriaznivé. „Je to veľká morálna podpora v dobe pandémie, keď najmä reštaurácie zažívajú ťažké časy," povedal.

Podľa jeho slov tento počin ukázal, že Rusko opätovne objavilo tradíciu jedla, ktorá počas sovietskej éry značne trpela. „Bohužiaľ, v dobe Sovietskeho zväzu sa tieto tradície stratili," skonštatoval starosta.

Riaditeľ michelinského sprievodcu Gwendal Poullennec na tlačovej konferencii uviedol, že moskovskú edíciu brožúry vypracoval medzinárodný tím inšpektorov, ktorý nepristúpil k „žiadnym kompromisom v zaužívanej metodológii".

Evolúcia kulinárskej scény

Poullennec predtým pre AFP povedal, že kulinárska scéna v Rusku sa od pádu bývalého ZSSR v roku 1991 neustále vyvíja. Sme svedkami evolúcie na ruskej kulinárskej scéne, ktorá je čoraz dynamickejšia," vyhlásil.

Poullennec zdôraznil, že je prekvapený „kvalitou a hojnosťou produktov" v moskovských reštauráciách, predovšetkým darov mora.

Rusko sa stalo v poradí už 35. krajinou s michelinským sprievodcom a Moskva prvým ruským mestom s reštauráciami, ktorým boli udelené michelinské hviezdičky.

Výber odporúčaných reštaurácií bude dostupný v sprievodcovi, ktorý vyjde v 25 rozličných jazykoch vrátane ruštiny.