Nové vydanie gastronomického sprievodcu Michelin vo Francúzsku prvýkrát ocenilo jednou hviezdou čisto vegánsku reštauráciu. Získal ju podnik ONA v meste Arès blízkosti Bordeaux, ktorý pripravuje všetky pokrmy bez použitia akýchkoľvek surovín živočíšneho pôvodu.

Mimo Francúzska už skôr vegetariánske aj vegánske reštaurácie michelinskú hviezdu získali, vo Francúzsku ide ale o premiéru, napísal server BBC. Reštauráciu ONA, ktorej názov tvorí skratka slov Origine Non-Animale (neživočíšneho pôvodu), vedie 41-ročná šéfkuchárka Claire Valléeová. Táto pôvodnou profesiou archeologička sa vareniu začala profesionálne venovať ako samouk.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Claire Vallée (@ona33740)

Vegánska kuchyňa jej učarovala v Thajsku. ,,Stalo sa to preto, že ste vo mňa verili, že ste verili v to, na čo som bláznivo stavila napriek pochybnostiam, obavám a strachu. Michelinskú hviezdu sme dostali aj vďaka tomu, že sme na tom štyri roky spoločne pracovali," napísala šéfkuchárka na Instagrame. Valéeová si reštauráciu otvorila v roku 2016 vďaka peniazom získaným v crowdfundingovej kampani.