Obľuba miestnych vín u čínskych spotrebiteľov v uplynulých mesiacoch výrazne vrástla. Je to dané vyššou kvalitou nápojov a nižšími cenami, ale aj orientáciou čínskych spotrebiteľov na domáce produkty, ktorá počas pandémie Covidu-19 posilnila, píše server BBC News. Čínske vína tiež zvýhodňujú niektoré kroky tamojšej vlády. Tá v novembri uvalila výrazné clá na vína dovážané z Austrálie.
,,Tento rok zažívame výrazný rast spotreby domáceho vína," povedal BBC News someliér Roger Chow, ktorý pôsobí v provincii Fu-ťien na juhovýchode Číny. Podľa neho za rastom obľuby čínskych vín môže byť jednoducho aj to, že kúpiť dobré zahraničné vína bolo počas pandémie komplikovanejšie.
Expertka na víno a autorka publikácie Chinese Wine Renaissance (Znovuzrodenie čínskeho vína) Janet Wangová si myslí, že za rastom spotreby je zlepšenie kvality čínskych vín. Čínski vinári majú navyše tú výhodu, že poznajú chute domácich zákazníkov, a snažia sa im vyhovieť.
Počas pandémie koronavírusu sa tiež výrazne zlepšila povesť čínskych vín. Podľa odborného serveru Wine Intelligence zhruba polovica čínskych spotrebiteľov uviedla, že má väčšiu dôveru v domáce vína ako pred pandémiou. ,,Vyrástla nová generácia milovníkov vín, ktorá je odvážnejšia a pyšná na čínske (vinárske) dedičstvo," uvádza mladá vinařka Emma Gaová, ktorá sa učila vyrábať vína vo francúzskej oblasti Bordeaux.
V prvej polovici tohto roka sa dovoz zahraničných vín do Číny znížil o zhruba 30 percent. Okrem zmeny preferencií spotrebiteľov a problémov s dopravou ale bol prepad podľa expertov spôsobený aj tým, že čínski dovozcovia vín mali veľké zásoby.
Okrem rastu kvality sa podľa odborníkov čínski vinári snažia tiež znižovať ceny svojich produktov a konkurovať tým lacnejším vínam z Čile či Austrálie. V tom im čiastočne pomáha aj čínska vláda. Tá pre spory s Austráliou uvalila na tamojšie vína vysoké clá vo výške až 200 percent. Podľa Pekingu Austrália export svojich vín finančne podporuje a clá tak len korigujú nekalú konkurenciu. Podľa Canberry sú ale clá politickou odvetou.