Tradičná dražba burgundských vín vo francúzskom Beaune tento rok vyniesla viac ako 14 miliónov eur, pričom sud určený na charitatívne účely sa predal za rekordných 780- tisíc eur. Informovala o tom dnes agentúra AFP. Už 160. ročník aukcie, ktorá sa pravidelne koná vo veľkej sále stredovekého hospicu, bol kvôli koronavírusu odložený z pôvodného novembrového termínu.

Charitatívny sud získal kupec z Číny, výťažok pôjde obetiam Covidu-19 z radov zdravotníkov. „Chceme prejaviť úctu všetkým zdravotníkom, z Francúzska i celého sveta, ktorí dňom i nocou bojujú proti epidémii," uviedol nový majiteľ suda prémiového červeného vína z apelácie Clos de la Roche.

Dražba v Hospices de Beaune, ktorú organizuje aukčná sieň Christie's, je pre francúzskych milovníkov vína rituál rovnako významný, ako príchod nového beaujolais. Zároveň je to aj dôležitý ukazovateľ cien burgundských vín. Aukcia sa koná tradične tretiu nedeľu v novembri, tento rok sa ale kvôli pandémii musel termín posunúť. V sále zvyčajne býva viac ako 600 účastníkov, tento rok sa ale osobne zúčastnilo len 171 záujemcov, 140 ďalších prihadzovalo po telefóne. Celkom sa dražilo 640 sudov, každý s objemom 228 litrov.