Archeológovia objavili v Pompejach, kde práce neustali ani počas pandémie covidu-19, mimoriadne zachované thermopolium, teda akési antické rýchle občerstvenie. O náleze ľudovej jedálne v sobotu informovala správa archeologického náleziska. O gastronomických zvykoch v roku 79 nášho letopočtu, kedy tento antický prístav neďaleko Neapola zničil výbuch sopky Vezuv, napovedajú dokonca zvyšky nájdených pokrmov.
Pult antického „bufetu“, zakonzervovaný vo vrstve popola, bol čiastočne obnažený už v roku 2019. Bádatelia ale vtedy krátko nato práce zastavili, aby sa thermopolium na rušnom mieste archeologického parku vyhlo poškodeniu.
Vedľa už známej fresky morskej nymfy na koni vedci novo odhalili vyobrazenia rôznych zvierat, najmä hydiny a kačíc divých, ktoré boli zrejme konzumované s vínom alebo s horúcimi nápojmi.
V terakotových nádobách archeológovia našli úlomok kačacej kosti a ďalej zvyšky bravčového, kozieho, rybieho a slimačieho mäsa. Niekoľko ingrediencií bolo varených dohromady podobne ako španielska paella.
Thermopolium pozostáva z gréckych výrazov „thermos“, teda horúci, a „POLE“, čo znamená predávať. V rímskom svete boli tieto vývarovne pre bežných ľudí obľúbené, len v Pompejach ich bolo na osem desiatok, napísala agentúra AFP.
„Popri tom, že toto thermopolium podáva svedectvo o každodennom živote v Pompejach, možnosti, ako toto miesto analyzovať, sú výnimočné. Je to totiž prvýkrát, čo bol taký podnik odhalený vcelku,“ konštatoval Osann.
V blízkosti „bufetu“ boli nájdené amfory, nádrž na vodu, fontána a ľudské pozostatky, vrátane kostí zhruba päťdesiatročného muža pri detskej postieľke.
„Zdá sa, že stánok jeho majitelia rýchlo zavreli a opustili, ale je možné, že tu niekto, zrejme najstarší muž, zostal a zomrel počas prvej fázy erupcie, kedy sa zrútila strecha domu,“ povedal agentúre Ansa Osann.
Druhé z nájdených tiel, ktoré v ruke drží pokrievku jednej z nádob môže podľa Ossana byť zlodej, alebo nejaký z obyvateľov antického prístavu, ktorý pri úteku pred besniacou sopkou dostal hlad, ale prekvapili ho jedovaté plyny.