Slovensko vyšle do súboja o Oscara za najlepší cudzojazyčný film snímku Obeť. Do užšieho výberu bolo zaradených deväť filmov. Slávnostné udeľovanie filmových cien Oscar za rok 2022 sa bude konať 12. marca 2023.

O možnosť získať Oscara sa okrem filmu Obeť uchádzali aj dokumentárny film Ivety Malachovskej Peter Dvorský, dráma Kryštof v réžii Zdeňka Jirásku, animovaný film Tvoja zem Petra Budinského, komédia Stand up Juraja Bohuša, snímka Iva Trajkova Piargy, dráma Svetlonoc Terezy Nvotovej, komédia OUCA – (NE)skutoční príbech Petra Pavlíka a Odpočítavanie – Posledný film Ivana Palúcha režiséra Martina Palúcha.

Festivalová premiéra

Film Obeť mal svetovú premiéru na 79. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a následne sa premietal aj na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Od 15. septembra je film dostupný vo všetkých slovenských kinách.

„Tie premiéry boli odlišné. V Benátkach to bolo také formálne, bolo tam najmä veľa ľudí z filmárskej brandže. V Toronte žije veľa ľudí zo strednej Európy a projekcie boli verejné, takže aj stretnutia s divákmi boli živšie – spomínali, aké to bolo, keď ešte žili na Slovensku, v Česku, Maďarsku aj na Ukrajine, reagovali aj na súčasnú politickú situáciu, pretože aj na diaľku ju stále sledujú. Boli to omnoho zaujímavejšie diskusie než v Benátkach,“ povedal o dojmoch zo zahraničných festivalových premiér režisér filmu Michal Blaško.

Nebezpečná manipulácia

Film Obeť je príbehom Iriny – slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Potom čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku.

„Leitmotívom filmu je manipulácia, ktorá je v príbehu neustále prítomná naprieč sociálnymi vrstvami. Skutočnosť, že Irina a Igor sú Ukrajinci, a patria teda k jednej z najpočetnejších menšín v Českej republike, ktorá i napriek tomu nie je majoritou úplne prijatá, dodáva hlavným postavám jedinečnú optiku,“ vysvetľuje M. Blaško.

„Keď sme začali film vymýšľať, hlavné postavy boli Česi. Po pol roku sme sa z nich rozhodli vytvoriť členov nejakej minority; ukrajinská bola prirodzená v tom, že v Česku je najpočetnejšia. Umožnilo nám to vytvoriť konflikt medzi dvomi minoritami – ukrajinskou a rómskou, kým česká majorita sa stáva v príbehu len akoby nejakým sudcom. Vytvára to ďalšiu rovinu rozprávania,“ vysvetľuje svoj zámer režisér M. Blaško.

Postavu Iriny si v Obeti zahrala ukrajinská herečka Vita Smačeľuk, jej syna Igora stvárnil mladý herecký talent Gleb Kučuk žijúci v Prahe. Pre oboch hercov je účinkovanie v celovečernom filme debutom. Vo vedľajších úlohách sa predstavili Alena Mihulová, držiteľka Českého leva za najlepšiu herečku v hlavnej role v snímke Domácí péče (2015), či Viktor Zavadil, ktorý bol na cenu Český lev nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018).

ukrajinská herečka Vita Smačeľuk
Zdroj: nutprodukcia

„V čase, keď som sa o túto úlohu uchádzala, som sa spolu s rodinou presťahovala z Ukrajiny do Nemecka. Vedela som sa teda dobre stotožniť s Irininými pocitmi. Vedela som, aké to je začať odznova v cudzine, najprv v akomsi vákuu, keď človek ešte nemá nič a nikoho, na čo by sa vedel spoľahnúť. Hrdinovia sa pod vplyvom udalostí vo filme transformujú. Najskôr som sa chcela ponoriť do vzťahu medzi matkou a synom, pretože dnes je to pre mňa jedna zo zásadných otázok – ako nestratiť dôveru detí,“ hovorí Vita Smachelyuk, herecká predstaviteľka Iriny.

Na slávnostnej premiére v Bratislave, ktorá sa uskutočnila 14. septembra, film osobne uviedla delegácia tvorcov v zložení Michal Blaško (režisér), Jakub Medvecký (scenárista), Jakub Viktorín (producent), Vita Smachelyuk (herecká predstaviteľka Iriny), Gleb Kuchuk (herecký predstaviteľ Igora), Adam Mach (hlavný kameraman), Elizaveta Maximova (herecká predstaviteľka).

Herci v hlavných úlohách: Vita Smachelyuk a Gleb Kuchuk
Zdroj: nutprodukcia

Film Obeť vznikol v slovensko – česko – nemeckej koprodukcii. Produkujú ho filmové spoločnosti nutprodukcia a nuprodukce. Jeho koproducentami sú Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize a Electric Sheep. Film finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, Eurimages, Hamburg Film Fund, German Federal Film Fund, Creative Europe MEDIA, Jihomoravský fond, Ústecký kraj, Plzeňský kraj. Účasť na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach finančne podporil Audiovizuálny fond. Do slovenských kín film priniesla distribučná spoločnosť Continental film.