Lesklý čierny parník z roku 1885 brázdiaci vody Nílu inšpiroval britskú spisovateľku Agatha Christie k napísaniu detektívneho románu Smrť na Níle. Historická loď „Sudán" vozí výletníkov v Egypte aj teraz, napriek pandémii. O lodi kotviacej v egyptskom Asuáne píše AFP.

Po prvej vlne epidémie ochorenia Covid-19 sa cestujúci vrátili na palubu 73 metrov dlhého plavidla s 23 kajutami v októbri. „Hneď nám začali chodiť rezervácie," raduje sa prevádzkovateľ lode Amir Attia. Záujem najskôr ešte vzrastie po uvedení novej filmovej adaptácie Smrť na Níle od Kenneth Branagh, ktorá sa má na plátnach kín objaviť ešte tento rok.

Loď pôvodne postavili pre egyptskú kráľovskú rodinu, výletná loď sa z nej stala v roku 1921. Agatha Christie sa na nej plavila spolu s manželom, archeológom Maxom Mallowan, v roku 1933. Kniha Smrť na Níle, jeden z 66 románov britskej spisovateľky, vyšla o štyri roky neskôr. Podľa prevádzkovateľa lode ju k napísaniu knihy inšpirovala práve „atmosféra cesty".

Spojitosť so slávnou knihou využíva loď aj dnes. Pre milovníkov histórie ponúka osemdňovú plavbu, vrátane dvoch nocí v hoteloch, kde prespala aj spisovateľka, za ceny od 3 600 do 4 500 eur. Plavba po stopách spisovateľky je vypredaná na dva roky dopredu. Loď bola v minulosti už niekoľkokrát mimo prevádzky. Po roku 2000 ju kúpil a opravil jeden francúzsky cestovateľ. Hoci pôvodne jazdila na paru, dnes funguje na pohon na naftu a solárne panely. O pohodlie cestujúcich sa stará 67 členov posádky.