Čang-ťia-ťie je úžasným a turisticky vyhľadávaným miestom pieskovcových skál pripomínajúcich stĺpy. Sú obrastené rastlinami a siahajú do výšok, v ktorých môžu ich vrcholy miznúť v častých hmlách, vytvárajúcich sa vďaka vysokej vlhkosti. Táto scenéria sa podobá na Pandoru, ktorú obývajú modrí ľudia Na´vi z Cameronovho fantasy filmu Avatar.

Park ponúka aj lietajúce skaly

Najstarší čínsky národný park vás ohromí na prvý pohľad a vďaka svojej jedinečnosti sa dostal na zoznam chránených geoparkov UNESCO. Týči sa tu viac ako tritisíc väčších i menších skalných pilierov, niektoré siahajú do výšky aj 200 metrov. Výhľad na krásy, ktoré park ponúka, si môžu návštevníci vychutnať z vysokého útesu, na ktorý stúpa najvyšší vonkajší výťah sveta. Práve ten predstavuje akúsi vstupnú bránu k hlavným atrakciám parku. Z útesu sa návštevníkom naskytne výhľad na nebeský stĺp, ktorý neskôr na počesť režiséra Camerona premenovali na horu Hallelujah alebo taktiež na „lietajúce skaly“, píše dailymail.com.

S výstavbou spočiatku nesúhlasili

Portál cnn.com píše, že s výstavbou výťahu s názvom Bailong sa začalo už v roku 1999 a dokončili ho v roku 2002. Konštrukcia pozostáva z troch samostatných sklenených výťahov. Populárna turistická atrakcia však nemala spočiatku na ružiach ustlané. Jej výstavbu kritizovali najmä preto, že mala výraznejšie zasiahnuť do prírodných krás parku. Situácia sa však po rokoch zmenila.

V súčasnosti výťah denne vyvezie na vrchol útesu 8-tisíc návštevníkov. Je to podstatne menej ako pred pandémiou koronavírusu, kedy zaznamenávali v priemere 14-tisíc ľudí denne.

Cesta nahor je pre silné povahy

Sklenený výťah bol postavený na kraji pieskovcového útesu. „Jeho geologická štruktúra je veľmi vhodná na použitie výťahov ako dopravného prostriedku, preto sme vyrobili Bailong,“ vysvetlila Liu Jie, riaditeľka spoločnosti zaoberajúcej sa správou výťahu. Skladá z troch poschodových výťahov. Každý má kapacitu 46 ľudí a jedna cesta do výšky 326 metrov trvá menej ako dve minúty. „Je to veľmi rýchle,“ uviedol dôchodca Jin Shihao pre agentúru AFP po absolvovaní jazdy. Pokiaľ návštevníci nechcú testovať svoju výdrž pri rýchlom stúpaní nahor, na vrch môžu vyjsť aj peši. Takáto túra zaberie zhruba 2,5 hodiny.

Viaceré prvenstvá

Okrem toho sa môže Bailong pýšiť aj tromi zápismi v Guinnessovej knihe rekordov. Prvenstvá si pripísal ako najvyšší vonkajší výťah, najvyšší vyhliadkový dvojpodlažný výťah a najrýchlejší osobný výťah na svete s najväčšou nosnosťou, uvádza sa v článku čínskych štátnych novín People's Daily Online.

Film Avatar 2 by sa mal v kinách objaviť v decembri 2022. V rámci videokonferencie z Nového Zélandu sa režisér Cameron vyjadril, že „ s Avatarom 2 sme na 100 percent hotoví a s Avatarom 3 na 95 percent,“ informoval portál deadline.com.