Expedícia ruského ľadoborca 50 Let Pobedy zakotvila v roku 2018 na severnom póle. Posádka sa rozhodla, že do ľadu umiestni časovú kapsulu s viacerými predmetmi pre kohokoľvek, kto by ju v budúcnosti mohol objaviť. Nikto nečakal, že klimatická zmena zaúraduje v tomto prípade tak výrazne, pretože kapsulu vyplavilo more už teraz a na nečakanom mieste.

Loď 50 Let Pobedy je ruský ľadoborec poháňaný dvoma jadrovými reaktormi. Je to najväčší atómový ľadoborec na svete. V súčasnosti organizuje plavby v podobe 14-dňových expedícií. Tento zážitok stojí približne 30-tisíc eur
Zdroj: Shutterstock

Ako informuje portál The Guardian kovový valec sa objavil na pobreží severozápadného Írska, viac ako 3 700 kilometrov od miesta uloženia. Kapsulu našli na pláži dvaja surfisti, Conor McClory a Sophie Curran, v oblasti Bloody Foreland. „Keď som to uvidel, najskôr som si myslel, že ide o oceľové potrubie z lode, potom som valec zdvihol a uvidel, že je na ňom gravírovanie. Vtedy som si myslel, že je to bomba,“ povedal McClory pre Donegal Daily. „Keď som na ňom uvidel dátum, napadlo mi, že by to mohla byť urna s popolom, takže som ho neotvoril."

Vínové korky aj podložky pod pivo

To, že našli časovú kapsulu, sa dozvedeli od priateľa z Ruska, ktorý im na nej preložil nápis. Surferi v nej objavili rôzne veci. Medzi nimi fotografie z expedície, odznaky, letáky, podpivníky, básne a listy písané azbukou. Jeden bol podľa informácií portálu The Guardian v angličtine a stálo v ňom: „Všetko naokolo je pokryté ľadom. Myslíme si, že keď tento list v budúcnosti objavia, žiadny ľad v Arktíde už nebude.”

McClory neskôr kontaktoval autora jedného listu, ruského blogera Sveta, ktorý bol podľa ich slov prekvapený, pretože posádka očakávala, že sa kapsula nájde o 30 až 50 rokov. Bloger vysvetlil, že kapsulu umiestnili do arktického ľadu, ktorý sa musel počas dvoch rokov rýchlo roztopiť a kapsula tak prekonať obrovskú vzdialenosť. Listy v ruštine surfisti zaslali profesorovi Simonovi Donohue Nosekovi z Chicaga. „Hovorí írsky, rusky a anglicky a dúfame, že preloží aj zvyšok listov, ktoré sa v kapsule nachádzali,“ uviedol pre BBC McClory.

Ukázalo sa, ako rýchlo sa topí ľad

Vyplavenie kapsuly potvrdzuje fakt, že ľad sa na krajnom severe topí extrémnou rýchlosťou. Štúdia Nature Climate Change predpovedá, že ľad plávajúci na povrchu Severného ľadového oceána by mohol do roku 2035 úplne zmiznúť. Podľa portálu Independent len minulý mesiac vedci varovali pred nedostatkom morského ľadu v Arktíde v dôsledku teplého počasia na severe Ruska. Zachary Labe, klimatológ z Colorado State University pre Independent navyše uviedol, že Arktída zažíva „historické chvíle,“ keďže tam zaznamenali najnižší rozsah zaľadnenia.