Talianske aerolinky ITA Airways prepustili pilota, ktorý podľa denníka La Reppublica zrejme na chvíľku zaspal pri diaľkovom lete z New Yorku do Ríma, zatiaľ čo druhý pilot mal riadne nahlásenú prestávku na odpočinok. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Cestujúci neboli ohrození

Pilot poprel, že by zaspal, a niekoľkominútové ticho, keď kokpit nereagoval na výzvy dispečerov, vysvetlil poruchou techniky. Letecká spoločnosť ITA však zdôraznila, že bezpečnosť cestujúcich nebola ohrozená a lietadlo v poriadku pristálo na rímskom letisku.

Na kauzu upozornil cez víkend denník La Reppublica, podľa ktorého sa incident stal nad ránom 1. mája pri prelete nad Francúzskom. Tamojší dispečeri sa márne snažili kontaktovať pilota diaľkového letu, ktorý štartoval 30. apríla z New Yorku, ale v kabíne bolo ticho. To u nich vyvolalo obavy z možného únosu, a tak zalarmovali miestne úrady.

Stíhačky v pohotovosti

Tie uviedli do pohotovosti dve stíhačky francúzskej armády, ktoré boli pripravené zistiť, čo sa deje v kokpite. Varovanie dostali aj talianske úrady, ktoré kontaktovali spoločnosť ITA, ktorá sa nakoniec s pilotmi vo svojom lietadle spojila satelitným telefónom, a teroristický poplach mohol byť zrušený.

Podľa denníka La Reppublica bolo v kokpite ticho asi desať minút. Jeden z pilotov mal nahlásený odpočinok, ako mnoho aeroliniek na diaľkových letoch umožňuje. Druhý podľa talianskeho denníka možno na niekoľko minút tiež zaspal, zatiaľ čo bol zapnutý autopilot.

Pilot bol prepustený podľa médií po tom, čo vyšetrovanie ukázalo, že jeho správanie ,,nebolo v súlade so stanovenými postupmi".