V Karlových Varoch sa po dvoch rokoch pandémie covidu-19 uskutoční medzinárodný filmový festival, a to v klasickom termíne začiatkom júla, informuje portál e15.cz.

Na scénu prichádza nový partner

Prehliadka českej i zahraničnej kinematografie s rozpočtom približne 170 miliónov českých korún v tomto roku prichádza aj s novými partnermi. Okrem klasických, ako sú mesto Karlove Vary a Karlovarský kraj, Innogy či Vodafone, prichádza na scénu po prvýkrát startup Rohlík.cz podnikateľa Tomáša Čupra.

„Medzinárodný filmový festival Karlové Vary (MFF KV) je pre mňa osobne veľkou udalosťou, ktorú si ako fanúšik už dlhé roky nenechávam ujsť. Skvelý pohľad na všetkých návštevníkov a nezabudnuteľný zážitok, ktorý v každom zanechá veľa dojmov. Preto, keď sa tento rok naskytla príležitosť byť s Rohlíkom jeho súčasťou, prišlo mi to ako skvelé a samozrejmé spojenie,“ vysvetlil pre e15 svoje pohnútky majiteľ spoločnosti.

Naopak, Mall.cz, ktorý bol hlavným partnerom od roku 2018 s festivalom končí. „Začiatkom tohto roku došlo k zmene vlastníka spoločnosti Mall.cz. S ohľadom na odlišnú stratégiu, s ktorou nový vlastník spoločnosti realizuje formy partnerskej spolupráce, nám bolo oznámené, že spoločnosť nebude partnerom 56. ročníka MFF KV,“ vysvetlila pre webový portál odchod jedného z hlavných partnerov hovorkyňa festivalu Uljana Donátová. Novým vlastníkom Mall.cz sa stala poľská nákupná platforma Allegro.

Dlhodobé partnerstvo ako firemná hodnota

Partnerov festivalu doplnili tiež Visa a investičná skupina Progresus. „Keďže je dlhodobé partnerstvo dôležitou súčasťou našich firemných hodnôt, vnímame nadviazanie spolupráce s Karlovarským filmovým festivalom ako prirodzené vyústenie nášho rozhodnutia stať sa dlhodobým partnerom podporujúcim českú kultúru,“ hovorí spoluzakladateľ Progresusu Lukáš Zrast.

Podujatie finančne podporia aj spoločnosti Sazka, ktorá sa nedávno premenovala na Allwyn, DoDo, Packeta či maklérska spoločnosť Renomia.

K dispozícii je vyšší rozpočet

Aktuálny ročník ma k dispozícii o približne dvadsať miliónov českých korún viac, ako mali predošlé ročníky. „Z verejných zdrojov máme príspevok tridsať miliónov od ministerstva kultúry, osem miliónov od mesta Karlovy Vary a Karlovarský kraj prispel aj ôsmimi miliónmi,“ uviedla Donátová.

„Podpora verejných inštitúcií je samozrejme výrazná. Ale keď to porovnáte s canneským alebo s berlínskym festivalom, tak tam tá verejná podpora robí rádovo nejakých 80 až 90 percent rozpočtu,“ povedal už skôr šéf festivalu Krištof Mucha.

Ďalšie dôležité správy