Česká obec Veľké Karlovice je pre Slovákov takmer na dosah. Nachádza sa totiž len tri kilometre za hranicou, v Zlínskom kraji. V obci žije približne 2 400 obyvateľov, no zďaleka to nie je len nejaká malá dedinka, svojou rozlohou patrí k najväčším obciam v republike. Keďže patrí do pohoria Beskýd, samozrejmosťou je horský vzduch i byliny, možno preto je pre Veľké Karlovice výstižné pomenovanie práve horský raj. Okrem iného je typickým valašským miestom. Nájdete tu zachovalé pastviny s menšími stádami oviec, uvidíte domy v horách, kde sa ešte dodnes hospodári.

Kostol bez klincov aj filmové rekvizity

Veľké Karlovice sa skladajú z viacerých čiastkových centier, prvé leží na začiatku údolia Pluskovec. Zaujímavosťou je kostol, ktorý stojí na dolnom konci údolia. Podľa portálu Kudyznudy.cz v lete v polovici 18. storočia sa miestni rozhodovali, kde by bolo najvhodnejšie postaviť kostol. V auguste tam začalo snežiť a nasnežilo práve na dolný koniec údolia Pluskovec. Obyvatelia tento nezvyčajný jav považovali za znamenie zhora, a tak na mieste postavili kostol Panny Márie Snežnej. Stavba bola dokončená v roku 1754 a nebol na ňu použitý jediný klinec. V údolí je tiež areál s drevenými sochami pri kaplnke sv. Huberta či trasa Elingerka, ktorá dostala názov podľa hlavnej postavy televízneho seriálu Doktor Martin, ktorý tu mal svoju ordináciu.

Názov dediny by si mali zapamätať najmä cyklisti a priaznivci turistiky. V údolí Pluskovca sa nachádza Bike park Kyčerka. Milovníci horských bicyklov ocenia tiež najväčší a najstarší Bike rezort Valašsko, v ktorom sa nachádza mnoho trás s rôznymi obťažnosťami. Pre turistov je v okolí viacero vyznačených trás. Dá sa dôjsť k trom rozhľadniam- Súkennická, Ztracenec a Miloňová.

Obľúbenou destináciou je tzv. Valašský Olymp, hora maliarov a umelcov Soláň s náučnou trasou s valašskými motívmi a povesťami. Príroda v okolí očarila nejedného umelca. Pôsobili tu napríklad maliari Karel Hofman, František Podešva, Jan Kobzáň, umelecký rezbár Michal Žitník a mnohí ďalší. Zo Soláňa je krásny výhľad na masív Radhošťa, Smrk, Kněhyňu, Lysú horu a hrebeň Javorníkov. Za krásneho jasného počasia sú vidieť Jeseníky, hrebene Malej Fatry, Súlovské skaly a Martinské hole. uvádza visit-valassko.cz. Turistické informačné centrum sa nachádza pri Zvonici Soláň, ktorá poskytuje aj zázemie na prespatie či stravovanie.

Deti sa zabavia, fotografi naučia a gurmáni najedia

Vhodné terény si nájdu skúsenejší turisti i rodiny s deťmi. Odporúčaný pre deti je Kulíškov náučný chodník, ktorý má 10 zastavení a priblíži deťom zaujímavosti z Beskýd. Lákadlom môže byť aj symbolický sprievodca kulíček, po slovensky kuvik vrabčí, najmenší druh sovy v Európe, ktorý žije práve vo Veľkých Karloviciach. Chodník nájdete v oblasti Léskové, ktorá je z pohľadu turistov centrom obce.

Koncentruje sa tam najviac ubytovacích zariadení a reštaurácií. Vedie odtiaľ cesta k pralesu Razuka, čo je jedna z najstarších rezervácií v krajine. V tomto pomyselnom centre sa začína cyklotrasa Bečva. Lákadlom je aj fotochodník pre fotografov s návodom, ako nasnímať perfektné zábery. Na jeseň sa v tejto časti koná Karlovský gastrofestival, na ktorom nechýbajú ochutnávky tradičných valašských jedál, súťaž najlepšieho tradičného koláča frgál, farmársky trh a kuchárske šou.

 

Miesto pre všetkých

K prírodným raritám patria vzácne druhy rastlín, napríklad orchidea. Milovníci záhad môžu navštíviť Karlovské jazero, v ktorom podľa povestí žijú draci. Veľké Karlovice sú teda miestom na výlet pre každého. Okrem krásnej prírody a dobrého jedla, obec ponúka lyžiarske svahy, turistické chodníky a rôzne ďalšie atrakcie. Nájdete tu tiež golfové ihrisko, wellness a Karlovské múzeum, ktoré približuje život Valachov a usporadúva rôzne výstavy.