Cestovné kancelárie na Slovensku zaznamenali vysoký záujem o pobyty v nadchádzajúcej letnej turistickej sezóne, ktorý je podobný ako v období pred vypuknutím epidémie choroby covid-19. Novinárom to dnes povedal šéf miestnej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) Roman Berkes. Epidemiológ Peter Sabaka ale odporučil turistom očkovanie proti covidu-19, pokiaľ toto ochorenie neprekonali. Rekordnú sezónu predpokladajú aj slovenské cestovné kancelárie.

Nárast nákupu leteniek

,,Vojna ani vyššie ceny palív túžbu cestovať neovplyvnili a my zaznamenávame enormný nárast záujmu o nákup letných dovoleniek porovnateľný s rokom 2019. Domnievame sa, že 'last minute' ponúk, na ktoré boli Slováci v minulosti zvyknutí, bude v letnej sezóne podstatne menej," uviedol Berkes.

Podľa poisťovne Union, ktorá ponúka aj cestovné poistenie, majú Slováci tento rok záujem hlavne o pobyty v Turecku, Egypte, na gréckych ostrovoch, na Cypre, v Taliansku av Chorvátsku. Žiadanejšie sú aj exotickejšie destinácie, medzi nimi napríklad Maurícius a Thajsko. Pri individuálnych cestách Slováci zamieria najmä do Rakúska alebo do Českej republiky.

,,Čo sa týka ochorenia covid-19, odporúčame očkovanie, pokiaľ človek neprekonal toto ochorenie a nie je naočkovaný," uviedol Sabaka. V súvislosti s opičími kiahňami povedal, že riziko nákazy je minimálne, pokiaľ sa človek nevystavuje blízkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom tohto ochorenia, ako je napríklad Londýn či Madrid.

Menej zahraničných turistov

Skoršie epidemické reštrikcie v súvislosti so šírením koronavírusovej infekcie výrazne zasiahli aj cestovný ruch. Na Slovensko naďalej jazdí menej zahraničných turistov ako v období pred vypuknutím covidu-19.

Veľké cestovné kancelárie a agentúry v Česku v máji odhadli, že tento rok budú mať rekordnú sezónu. Uviedli, že predaj pobytov prevyšuje aj čísla z predpandemického roku 2019.

Ďalšie dôležité správy