Pri spracovaní hrozna pripadá na sto litrov rmutu asi 25 kilogramov odpadu, to znamená stoniek, jadier a šúp. Tento organický materiál, najmä jadrá, pritom obsahuje ešte veľa dôležitých výživných látok. Ich kompostovaním sa z nich stane prírodné hnojivo, pričom výživné látky, ktoré v nich sú, zostanú zachované.
Hnojivo na báze zvyškov z hrozna neobsahuje nijaké chemické látky, preto pri jeho používaní nenastávajú napríklad problémy s dusičnanmi v spodnej vode.
„Sme presvedčení, že môžeme ponúknuť veľmi efektívne a šetrné hnojivo,“ povedal jeden z tvorcov Gerhard Braun z GreenPadu pre rakúske médiá.
Podľa ich informácií by sa hnojivo z hrozna kremských vinárov malo používať na hnojenie zjazdoviek v rakúskych lyžiarskych strediskách. Tu by malo napomôcť regenerácii trávnatých povrchov.
Možnosť vyrábať zo zvyškov hrozna hnojivo pre zjazdovky je podľa šéfa Winzer Krems Franza Ehrenleitnera aj krokom smerom k šetrnému ekologickému ošetrovaniu vinohradov, keďže dopyt je po organickom hnojive bez prídavných chemických látok.