Prezidentka Zuzana Čaputová sa v minulých mesiacoch dlhodobo držala na čele rebríčka popularity politikov, v čom evidentne zohráva určitú úlohu aj vysoká vizuálna úroveň jej fyzického zjavu.

Tento aspekt naplno využíva aj v obrazovom materiáli na sociálnych sieťach, kde sa v nedeľu objavila aj nová fotografia, na ktorej má na sebe okrem bielej čipkovanej košele a červenej sukne aj tmavočervenú vyšívanú krojovú vestu.

V poste pri fotografii uvádza, že ide o dar, ktorým ju potešili Oravčania na nedávnej pracovnej ceste a zároveň „zhmotnená spomienka na pracovitých a vytrvalých ľudí z tohto regiónu“.

Autorkou vestičky pre prezidentku je Danka Tropeková z Oravskej Polhory, daný artefakt tam nazývajú brúcnik.

Z. Čaputová opisuje vo facebookovom poste, ako sa autorka vesty dostala k výrobe krojov: „Pani Danka sa k šitiu krojov dostala pred desiatimi rokmi úplnou náhodou, vďaka jej dcére, ktorá sa začala venovať folklóru. Keďže potrebovala vlastný kroj, rozhodla sa, že jej ho ušije sama.“ Pripomína, že každý ušitý kroj je jedinečný.

„S pani Dankou som sa pri odovzdávaní kroja nestretla, keďže bola na vopred plánovanej ceste v zahraničí. No sľúbila som fotku. Chcem sa takto poďakovať jej a každému, kto uchováva náš krásny slovenský folklór,“ uvádza na záver hlava štát v poste, ktorý uzatvára ikonou srdiečka.

Zdroj: Facebook