Tucet trojročných kobýl sa postavilo na štart Závodiska 31. Slovenských Oaks Hlavného mesta SR Bratislavy, ktoré sú štvrtou z piatich najdôležitejších, tzv. klasických skúšok sezóny. Okrem domácich zástupkýň prišli o dotáciu 19 000 € zabojovať aj silné súperky z Česka, no tento raz sa museli skloniť pred kvalitami najlepšej slovenskej kobyly FREE FOLIE. Pre stajňu Petra a Pavla Strniskovcov z Pezinka ju trénuje Jaroslav Línek, ktorý sa aj posadil do jej sedla. „V cieľovej rovine som chvíľu hľadal priestor na finiš, ale keď sa mi otvorila cesta, stačilo zaveliť k útoku a kobyla zareagovala okamžite. Má neskutočné zrýchlenie“, zhodnotil dostihy suverénny líder domáceho šampionátu Línek, ktorý prežíva najúspešnejšiu sezónu vo svojej bohatej kariére! Počas dňa vyhral okrem Oaks aj Cenu zimnej kráľovnej s kobylou AMRA v majetku stajne KT Obal.

Tím stajne Strnisko po slávnostne dekorácii
Zdroj: Závodisko, š.p./Anna Viviane Fedorová

Free Folie, zakúpená v Írsku za 6000 €, zaznamenala tohtoročný víťazný hetrik, keď predtým triumfovala aj vo významných dostihoch najvyššej kategórie - v Cene Arvy na Turf-gala (4. júna) a v Cene Pat´s Music počas derby-dňa (16. júla). Svoje výherné konto rozšírila na viac ako 20 000 €. Mimoriadnu vyrovnanosť štartového poľa podčiarkol strhujúci súboj o druhé miesto, keď sa sedem kobýl vtesnalo do necelej jednej konskej dĺžky a rozhodcovia pri cieľovej kamere sa poriadne zapotili. Rozdiel medzi ôsmym a druhým miestom bol len 13 stotín sekundy!

Veľká starohájska steeplechase sú najvýznamnejšie prekážkové dostihy sezóny na Slovensku.
Zdroj: Závodisko, š.p./Vlado Žák

Fort Ryan opäť ašpiruje na najlepšieho stípliara sezóny

V pozícii „nepriestreľného“ favorita nastupoval do 48. Veľkej starohájskej steeplechase na 5000 metrov český kôň Greek Dessert s najlepším českým prekážkovým džokejom Janom Faltejskom, inak 5-násobným víťazom Veľkej pardubickej. V rozhodujúcej fáze dostihov však ukázal lepšiu formu už 9-ročný veterán zo stajne MPL Racing majiteľa a chovateľa Miroslava Pisklu FORT RYAN. Ten nastúpil už cca 800 metrov pred cieľom, záverečné prekážky zdolával s náskokom dvoch-troch dĺžok. Výrok v cieli napokon znel: ľahko 4 1/4 dĺžky. Zverenec Jaroslava Brečku triumfoval vo Veľkej starohájskej už po druhý raz v kariére a aj tento rok je horúcim kandidátom na titul najlepšieho stípliara sezóny. Fort Ryan je odchovancom samotného majiteľa Miroslava Pisklu. Jeho rodičmi sú bývalí skvelí reprezentanti stajne MPL Racing Ryan a Fortaleza.

Pochvala víťaznému Fort Ryanovi (č. 4) od džokeja Pavla Složila.
Zdroj: Závodisko, š.p./Anna Viviane Fedorová

Blíži sa záver sezóny

Dostihový rok 2023 ponúkol množstvo skvelých podujatí a pomaly smeruje do finále. Poslednou klasickou skúškou je St. Leger spoločnosti Drag Consulting, ktorý je v Bratislave na programe v nedeľu 24. septembra. Na starohájskom hipodróme v Petržalke budú po ňom nasledovať tri záverečné októbrové mítingy, 1.10., 15.10. a 29.10.
 
Pre viac informácií o dostihoch a blížiacich sa podujatiach navštívte stránku www.zavodisko.sk.

Zaslúžené osvieženie po náročnom výkone si Fort Ryan poriadne užil.
Zdroj: Závodisko, š.p./Vlado Žák