Pri rozhodovaní medzi žalúziami a roletami hrá často dôležitú úlohu, okrem ceny, spôsob zatienenia aj možnosť regulácie svetla. Pred nákupom je dobré zodpovedať si niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu s výberom. Na čo sa zamerať?

  • Čo od tieniacej techniky očakávate?
  • Chcete len regulovať svetlo, alebo aj chcete aj protihlukovú ochranu?
  • Chcete znížiť výdaje za vytápanie?
  • Túžite po chladnom interiéri aj v horúcich dňoch?
  • Koľko ste ochotný do tieniacej techniky investovať?

Toto majú žalúzie a rolety spoločné

Hlavnou funkciou vonkajších žalúzií aj roliet je chrániť interiér pred ostrými slnečnými lúčmi a zabrániť tak jeho prehrievaniu. V zime naopak plnia izolačnú funkciu a chránia vás pred tepelnými stratami.

Stavte na vonkajšie žalúzie

Ak potrebujete regulovať svetlo, zvoľte si žalúzie. Tie totiž vďaka lamelám, ktoré môžete naklápať do rôznych polôh, prepúšťajú dovnútra rozdielne množstvo svetla podľa toho, ako potrebujete. Navyše tiež vďaka lamelám a možnosti ich rôzne polohovať budete chránený aj pred zvedavými očami susedov, ale zároveň budete stále mať kontakt s vonkajším svetom.

Žalúzie vyberajte podľa typu lamiel. Tie sa označujú písmenami C, S a Z. Najbežnejšie sú lamely typu Z, ktoré zaručujú úplnú tmu a zároveň sú aj dobrou protihlukovou ochranou. Pohodlné ovládanie pomocou diaľkového ovládača vám umožní nastaviť žalúzie do polohy, ktorú potrebujete bez toho, aby ste sa museli postaviť a sami žalúzie regulovať. Alebo si vyberte systém, ktorý napojíte na chytrú domácnosť, aby ste mali všetko pod kontrolou na jednom mieste.

Rolety zaručia dokonalú tmu

Rolety sú skvelou voľbou, ak chcete vysokú mieru bezpečnostizaručia vám aj dokonalé zatemnenie. Horšie je to však s reguláciou svetla, keďže rolety sťahujete dolu, čím sa kvázi „odrežete“ od okolia. Na druhej strane sa však pri úplnom spustení roliet lamely pevne zomknú a vytvoria absolútnu tmu a zároveň aj skvelú protihlukovú bariéru. To je výhodou pre každého, kto má pri spánku rád temno a ticho.
 
Výhodou roliet je tiež vyššia miera bezpečnosti. Chránia pred nechceným vniknutím do domu. Pre ešte vyššie bezpečie môžete rolety vybaviť protizdvihovým závažím alebo zámkom. Oproti žalúziám sú rolety tiež odolnejšie voči silnému vetru a ďalším vplyvom počasia.