Najväčší slovenský skiareál v Jasnej pod horou Chopok v Nízkych Tatrách otvorí svoje brány v piatok, cez víkend budú lyžiarom k dispozícii aj svahy na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách, informovala hovorkyňa TMR Zuzana Fabianová.

TMR, ktorá v minulosti masívne investovala do modernizácie svojich lyžiarskych stredísk vrátane výstavby nových lanoviek, opäť zvýšila ceny skipasov. Celodenný lístok na vleky a lanovky v Jasnej v prípade jeho kúpy pri pokladni strediska vyjde dospelého v hlavnej sezóne na 37 eur, čo je o dve eurá viac než pred rokom. Za šesťdňový skipas zaplatia lyžiari 198 eur oproti minuloročným 185 eurám.

Priplatia si tiež lyžiari, ktorí zamieria do Vysokých Tatier. V spomínaných areáloch bude celodenný lístok stáť 31 eur, čo znamená zdraženie o jednoeuro. Skipas na šesť dní vyjde na 162 eur, teda takmer o štyri percentá viac. Mimo sezónu bude lyžovanie lacnejšie, lyžiari tiež môžu ušetriť pri nákupe permanentky cez internet.

Predchádzajúcu lyžiarsku sezónu na Slovensku, ktorú podnikatelia označili za jednu z najhorších za posledné roky, poznamenalo teplé počasie a nedostatok prírodného snehu. To mnohým skiareálom skomplikovalo prevádzku a prispelo k nižšej návštevnosti.

Úbytok rezervácií pre nadchádzajúce mesiace zaznamenali slovenskí hotelieri od klientov z Ukrajiny v súvislosti s tamojšou krízou. Počet ubytovaných Ukrajincov na Slovensku klesol už v prvom tohtoročnom polroku, a to medziročne až o tretinu.