Najstarší Disneyland rozprestierajúci sa v Kalifornii bol doteraz prísne „bezalkoholovou“ zónou v duchu pôvodného konceptu Walta Disneyho, ktorý chcel v parku zachovať rodinnú atmosféru a zdravé prostredie.

To sa zmení už budúci rok, keď si v kalifornskom Disneylande bude môcť verejnosť prvý raz kúpiť alkohol. Doteraz sa predával len na „tajnom“ mieste – členom privátneho Clubu 33 –a verejne iba v sesterskom tematickom parku Disney California Adventure.

Vypiť si s galaktickými hrdinami

Bežní návštevníci Disneyland Parku sa k alkoholickým drinkom dostanú v rámci atrakcie Star Wars: Galaxy's Edge, ktorú začali budovať pred dvomi rokmi a jej otvorenie je plánované na leto 2019. Vo floridskom Disney World Resorte sa sprístupní na jeseň.

Atrakcia tematicky naviazaná na kultový filmový príbeh Hviezdnych vojen bude obsahovať špeciálnu zónu Oga’s Cantina. Alkoholické nápoje bude možné konzumovať len v nej.

Zástupcovia Disneyho parkov prezentujú kantínu v súlade s filmovými reáliami ako miesto, ktoré láka za občerstvením mnohých galaktických hrdinov a kde možno stretnúť rôzne známe tváre, pričom správanie hostí upravujú prísne pravidlá.

„Patróni kantíny prichádzajú z rôznych kútov galaxie, aby namiešali obľúbené odvary vytvorené z exotických ingrediencií využívajúc metódy ‚iného sveta‘, podávané v jedinečných loďkách,“ píše Disneyland na svojom blogu.

Americkým médiám hovorkyňa parkov potvrdila, že za touto poetickou formuláciou je v skutočnosti aj predaj alkoholických drinkov. Pestrý výber nealkoholických nápojov budú mať však aj najmenší.

Uzda sa popúšťa, parkom to zvyšuje tržby

Rozhodnutie porušiť tradíciu predávať voľne v Disneylande alkohol rozdelilo návštevníkov. Niektorí ho schvaľujú ako dobrý nápad a súčasnými trendami argumentuje aj samotný Disneyland.

Kritici na sociálnych sieťach však napísali aj to, že Walt Disney sa obracia v hrobe, prípadne, že „presne to, čo sme potrebovali, je mať v Disneyland opitých ľudí vracajúcich na Mickey Mousa“.

Alkohol bol v Disneylandoch tabu najmä v minulosti. V USA sa začal podávať v roku 1982 vo floridskom tematickom parku Epcot.

V klasickom rozprávkovom svete Magic Kingdom sa o precedens postaral Disneyland v Paríži v roku 1993. Zástupcovia parku krok vtedy vysvetľovali dopytom návštevníkov, ktorí si s návštevou Francúzska spájali aj ponuku vína či piva.

V Magic Kingdom na Floride sa s predajom alkoholu začalo opatrnejšie – až v roku 2012, aj to len na jedinom mieste. V roku 2016 sa ale počet reštaurácií podávajúcich alkohol rozšíril a od tohto roku je už predaj plošný.

Robert Niles z portálu Themeparkinsider.com hodnotil počínanie Disneylandu ako dobrý krok – sieti parkov pomáha po príjmovej stránke a zároveň sa zatiaľ nepotvrdilo, že by zvyšoval počet nevhodne sa správajúcich hostí.