Kúpele Vyšné Ružbachy sa vyhli dvom katastrofám. Prvej, keď kalamita z konca roka 2004 úplne obišla okolité lesy. Druhou bol hroziaci konkurz.

Pôvodných privatizérov blízkych bývalej Mečiarovej vláde pred dvoma rokmi zaskočil úbytok kúpeľných hostí objednávaných zdravotnou poisťovňou. Nahromadené dlhy hrozili konkurzom.

Zmenu priniesli noví majitelia z bratislavskej spoločnosti F.I.M. Finance. Od vstupu do spoločnosti v lete minulého roku kúpele finančne ozdravili a prilákali viac hostí, ktorí si pobyt platia sami a nie sú výsledkom pridelenej štátnej objednávky. Vyšné Ružbachy sa pripravujú na zásadnejšie rozšírenie a modernizáciu.

Privatizéri rezignovali

Pre F.I.M., ktorý doteraz pracoval len ako poradca pri reštrukturalizácii podnikov iných majiteľov a poskytoval pritom aj pôžičky, sú kúpele vôbec prvým väčším vlastným podnikom.

„Kúpeľníctvo bolo pre nás síce novým biznisom, ale predtým sme poriadne analyzovali, aké sú v ňom možnosti. Preto sme sa toho nebáli, veď máme skúsenosti z ozdravenia iných firiem,“ hovorí jeden z dvoch spolumajiteľov F.I.M. a člen predstavenstva akciovej spoločnosti Kúpele Vyšné Ružbachy Ivan Peschl.

S návrhom, aby táto firma kúpele kúpila, prišli začiatkom minulého roku pôvodní majitelia. Po niekoľkomesačnom audite účtovníctva sa dohodli na cene. V lete získal F.I.M. šesťdesiatpercentný podiel.

V tom čase boli Kúpele Vyšné Ružbachy po rokoch nevýznamných stotisícových ziskov už v dosť vysokej strate. Za prvých päť mesiacov minulého roku sa ich mínusové hospodárenie dostávalo k šiestim miliónom korún.

Firma nemala ani na výplaty svojich vyše 130 zamestnancov a už po lehote splatnosti bola dlžná aj za rekonštrukciu svojho najluxusnejšieho hotela Grand Hotel Strand.

Prvé, čo museli noví majitelia urobiť, bolo to, že za stavebné práce i iné záväzky zaplatili 18 miliónov korún. „Ak by sme tam nevstúpili, asi by firma skončila v konkurze. V tom čase o ňu nik iný záujem nemal,“ pokračuje I. Peschl.

Ešte v roku 2003 i 2004 mali pritom pôvodní privatizéri kúpele plne vyťažené vďaka klientom s kúpeľnými poukazmi od poisťovní. Tie začali narábať s poukazmi opatrnejšie a to sa rýchlo premietlo do úbytku hostí.

Zatiaľ čo predvlani štátom nasmerovaní klienti priniesli do kúpeľov 50 miliónov korún, v minulom roku to bolo už len 15 miliónov korún. Pôvodní vlastníci získavanie väčšieho počtu náročnejších klientov z radov samoplatcov, ktorí by vykryli zníženie objednávok od poisťovne, nezvládli.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je pritom ešte aj dnes tretinovým vlastníkom kúpeľov. „Nijak zvlášť nám to nepomáha. O zhodnotenie svojich podielov v kúpeľoch sa veľmi nezaujíma a postupne ich aj predáva,“ hovorí terajší spoluvlastník I. Peschl.

Problém je podľa neho v tom, že poisťovňa nechce diskutovať o výške platieb za kúpeľných hosti. Za jedného zaplatí zhruba 800 korún na deň. V tom je ubytovanie, tri procedúry a celodenná strava. I. Peschl pripomína, že pri takýchto počtoch firma na každom pacientovi od poisťovne stráca dvesto až tristo korún denne.

Iní zákazníci

Pri takomto vývoji si ľudia z F.I.M. už pred vstupom do kúpeľov uvedomili, že podnikanie musia stavať na samoplatcoch. „Klienti od poisťovne budú pre nás iba doplnkom,“ hovorí I. Peschl.

Zatiaľ čo starí majitelia mali cez kúpeľné preukazy vyše 60 percent hostí, terajší ich majú len pätinu. Na tento rok odhadujú, že klienti získaní vlastnými silami prinesú do kúpeľov vyše 40 miliónov korún. Predvlani to bolo len päť miliónov.

Bez dobrého marketingu sa zmena dosiahnuť nedala. Noví vlastníci vymenili celé obchodné oddelenie. Obchodníci, ktorí tam boli, získavali podľa I. Peschla málo vlastných klientov a mali nevýhodné zmluvy s cestovnými kanceláriami.

Získať samoplatcov si vyžaduje dosť úsilia. „Aj teraz idem na celý týždeň rokovať do Nemecka s cestovnými kanceláriami,“ hovorí I. Peschl. Mimo Nemcov a domácich Slovákoch kúpele stavajú na Poliakoch, Rusoch a Čechoch.

Klienti, čo prídu pod Tatry míňať peniaze len z vlastných peňaženiek, vyžadujú kvalitnejšie služby. Vlani kúpele investovali do nového wellness zariadenia vyše šesť miliónov korún.

Napriek tomu, že to napokon spôsobilo, že ešte aj minulý rok si firma pripísala vyše štvormiliónovú stratu. Zisk očakávajú až v tomto.

Ďalších 230 miliónov korún chcú noví majitelia investovať do rozvoja firmy v roku 2008 až 2009. Plánované investície by mali ísť do modernizácie budovy balneoterapie, kde sa poskytujú liečebné procedúry, chystajú sa rekonštruovať staršie priestory na luxusnejší hotel.

Plánujú postaviť krytú konskú jazdiareň na hypoterapiu pre postihnuté deti a starších ľudí a tiež minigolfové ihrisko. Kúpele Vyšné Ružbachy sú zamerané hlavne na kardiovaskulárne choroby.