V slovenskej spoločnosti je výchovná facka stále považovaná za normálnu súčasť výchovy. Je efektívna, pretože výchovný výprask „upokojí“ neposlušné dieťa. Jedna z mála spomienok, ktoré si mnohí ľudia pamätajú zo svojho detstva, sú časy, kedy boli rodičmi fyzicky potrestaní. Túžba uveriť tomu, že je to „pre naše vlastné dobro“, je v spoločnosti stále silne zakorenená. Lenže čoraz viac štúdií dokazuje, že fyzické tresty majú negatívne dopady na vývoj dieťaťa až do dospelosti.

Slovenská realita je taká, že zákon o rodine fyzické tresty rodičom nezakazuje. Samozrejme musia dbať na to, aby „nebolo ohrozené zdravie, dôstojnosť, duševný, telesný a citový vývin dieťaťa“. Výchovná facka alebo výprask sú tak aj zákonom plne akceptované. Sme ale v Európe medzi poslednými krajinami, kde tieto praktiky stále legalizujeme.

Takto pred rokom sa Francúzsko stalo 52. krajinou na svete, ktorá prijala zákon zakazujúci fyzické trestanie detí v škole aj doma. Rodičia, ktorí porušia tento zákon síce nebudú trestne stíhaní, ale v spoločnosti sa tým nastolí kultúra, ktorá nebude facky a bitie po zadku tolerovať. Slovensko ani susedné Česko takúto právnu úpravu stále nemajú prijatú, hoci sa o zmene už hovorilo.

Dopad aj na partnerské vzťahy

Experti a desiatky štúdií pritom dokazujú, že takáto výchova dieťa ponižuje a ubližuje mu aj v dospelosti. Jednou z posledných je najnovšia štúdia psychológov z University of Texas. Tí sledovali vývoj takmer 800 detí až do veku 19 až 20 rokov. Vedci zistili, že fyzické tresty z detstva sa preniesli aj do obdobia „randenia“.

Psychológom sa 68 percent respondentov priznalo, že boli v detstve obeťou fyzického trestania. Po rokoch si túto skupinu vedci opäť podchytili a zistili, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa