Vo francúzštine je britské rozhodnutie opustiť EÚ známe ako „le Brexit“, hoci konečný verdikt v tejto otázke vydá Francúzska akadémia, informuje The Guardian. Nové podstatné mená vo francúzštine sú ale takmer vždy mužského rodu, podobne ako podstatné mená končiace na „t“ (s niekoľkými výnimkami, ako je la nuit, la forêt, la plupart).
Aj Nemecko zrejme v podstate rozhodlo, že der Brexit je mužská záležitosť. Môže sa to zdať zvláštne, pretože viaceré nemecké podstatné mená končiace na „t“ (das Fazit, das Dynamit, das Zenit) nie sú ani mužského, ani ženského rodu, ale rodu stredného.
Ako ale vedia všetci študenti nemčiny, v nemčine na rozdiel od románskych jazykov je niekedy ťažké poznať, či je podstatné meno rodu mužského, ženského nebo stredného. Der Brexit tak môže byť inšpirovaný – zrejme neuvážene - slovom mužského rodu der Profit. Vzorom ale bolo skôr slovo der Austritt, nemecký výraz pre vystúpenie.
Rovnako Španielsko si vybralo „el Brexit“. Väčšina substantív prevzatých z angličtiny v tomto jazyku automaticky končí ako podstatné mená mužského rodu. Málokedy totiž končia na „o“ (všeobecne mužský rod) alebo na „a“ (všeobecne ženský rod) ako veľa španielskych podstatných mien. Španielsko tak malo na výber, a ako románska krajina si vybralo mužský rod.
Taliani vzdorujú
Aspoň Taliansko tomuto trendu zatiaľ odoláva. Jeho jazyková polícia, Academia della Crusca, zverejnila neuveriteľne dlhé vysvetlenie, prečo tomu tak je. V diskusii, či majú Taliani hovoriť len Brexit (bez člena), il Brexit alebo la Brexit, sa akadémia jednoznačne priklonila k tomu poslednému.
„Zdá sa lepšie, aby bol brexit ženského rodu,“ uvádza sa v dokumente. Súčasti tohto slova - „exit“ - totiž v taliančine zodpovedá slovo „uscita“, ktoré je ženského rodu. Používanie člena je v tomto prípade podobné ako u ostatných prevzatých slov popisujúcich „skutočné alebo hypotetické udalosti“, ako je „la perestrojka“ nebo „il global warming“.
Keď sa Francúzsko a Nemeckou zhodnú, skončia ako zvyčajne v takých prípadoch na víťaznej strane brexitovej genderovej vojny, ako poznamenal bývalý britský labouristický minister pre európske záležitosti Denis MacShane vo svojom tweete. A Británia bude bezpochyby dúfať v čo najväčšiu nejednotnosť, keď bitka o brexit naozaj začne.
Breaking. France and Germany have decided Brexit is masculine. Le Brexit. Der Brexit.
— Denis MacShane (@DenisMacShane) 19. októbra 2016