Venezuelský výskumný ústav pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo vytvoril instantnú „anticovidovú“ polievku. Pacientom s chorobou covid-19 má dodať potrebné živiny, ale aj ušetriť náklady na jedlo v nemocniciach v tejto juhoamerickej krajine, roky sužovanej ekonomickou krízou.

Informoval o tom španielsky server ALnavío s odkazom na stránky venezuelského štátneho inštitútu Ciepe, uviedla ČTK.

Štyri až päť porcií z vrecúška

„Z jedného vrecúška pripravíte štyri až päť porcií. Je to instantná polievka podobná tým, čo sa predávajú v obchode, ale slúžia pre pacientov s covidom-19. Týmto projektom môžeme znížiť náklady na jedlo pre pacientov v zdravotníckych zariadeniach,“ uviedol šéf ústavu Ciepe Trino Barreto.

V prejave na venezuelskom vedeckom kongrese tento predstaviteľ inštitútu socialistickej vlády tiež kritizoval kapitalistický systém za to, že podľa neho obmedzuje prístup svetovej populácie k zdravým a rozmanitým potravinám.

Skresľuje vláda čísla?

„Hoci je perverzný kapitalistický systém už v úpadku, spôsobil, že ľudia sú zraniteľnejší, čo teraz ešte zhoršila svetová kríza,“ dodal s odkazom na pandémiu covidu-19 Barreto.

Vo Venezuele, ktorá má asi 28 miliónov obyvateľov, sa od začiatku pandémie potvrdilo podľa vládnych údajov na 415-tisíc prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, z toho takmer 5-tisíc pacientov v súvislosti s tým zomrelo.

Opozícia aj združenie lekárov ale tieto informácie považujú za nedôveryhodné, podľa nich autoritárska vláda zámerne uvádza nižšie čísla a verejnosti klame aj o počte vakcín. Kritiku si vláda vyslúžila aj za to, že nezverejnila očkovaciu stratégiu, ktorú podľa opozície ani nemala.

Tiež vládu kritizovali za to, že minimálne spočiatku dávala pri očkovaní prednosť priaznivcom režimu.