Pri výskume uskutočnenom na myšiach vedci z Ústavu Francisa Cricka identifikovali typ mozgových buniek, ktoré sa aktivujú v prítomnosti alkoholu – a ide o rovnaké mozgové bunky, ktoré sú aktívne, keď telo trpí hladom. Mozog tak vysiela signál, že je čas skonzumovať množstvo vysoko kalorického jedla.
Vedci pre svoje laboratórne myšky nasimulovali účinky „alkoholického víkendu“. Tri dni po sebe im do tela injekčne vstrekovali roztok vody s etanolom, ktorý pomerovo zodpovedal množstvu, ako by človek vypil jednu a pol fľaše vína za deň.
A myši následkom tejto kúry začali byť pažravejšie – zožrali priemerne o desať až 25 percent viac jedla ako v dňoch, keď etanol nedostávali. „Naše zistenie naznačuje, že alkohol spúšťa signály vedúce k zvýšeniu apetítu,“ píše Sarah Cainsová a jej tím v záveroch svojej štúdie.
Keď však vedci myšiam zablokovali bunky, ktoré sa aktivovali konzumáciou alkoholu, správali sa zvieratá rovnako ako predtým, a žiadne prejedanie sa ani pod vplyvom etanolu nekonalo. Vedci uvádzajú, že rovnaký mechanizmus ako u myší zrejme funguje aj v ľudskom mozgu.
Alkohol podporuje chuť do jedla
To je tiež dôvod, prečo si po stáročia ľudia doprajú alkoholické nápoje – aperitívy – pred jedlom. Pohárik niečoho ostrejšieho zvýši hlad a pripraví telo na opulentnú hostinu. Štúdie tiež preukázali, že ľudia skonzumujú podstatne viac kalórií, keď predtým vypijú väčšie množstvo alkoholu.
Po troch pohárikoch vína ľudia počas nasledujúcich 24 hodín skonzumujú o zhruba 6 300 kalórií viac, než koľko by zjedli, ak by alkohol nepili. Zistil to prieskum, ktorý vypracovala britská agentúra YouGov.
Mechanizmus ležiaci v pozadí tohto dobre známeho faktu však zostával pre vedcov záhadou. Niektorí naznačovali, že kvôli zvýšenému množstvu alkoholu strácajú ľudia sebakontrolu a odhadzujú akékoľvek zábrany týkajúce sa konzumácie jedla.
Štúdie londýnskych vedcov by preto mohli vysvetliť paradox, kedy majú ľudia nutkanie skonzumovať vysoko kalorické jedlo po konzumácii alkoholu, ktorý je sám vysoko kalorický. Jeden gram čistého etanolu, teda alkoholu v nápojoch, obsahuje 7,1 kilokalórie. Bohatší na energiu je iba tuk.
Telo zvyčajne registruje, keď dostane vysoko energetickú potravu, a zablokuje všetky pocity hladu. Pri konzumácii alkoholu sa však stane presný opak. Výsledkom je, že sú alkoholické nápoje dvojakým zlom pre každého, kto sa snaží schudnúť. Samy majú množstvo kalórií a navyše človeka nútia skonzumovať ďalšie.