„Marihuana sa bude dať od júla zakúpiť v lekárňach,“ povedal počas tlačovej konferencie asistent uruguajského prezidenta Juan Andrés Roballo.

Zákazníci sa pred kúpou marihuany budú musieť registrovať, čo bude možné od 2. mája. Podmienkou však je, že musia byť buď uruguajskými občanmi, alebo mať v krajine trvalé bydlisko.

Jeden gram tejto látky sa bude predávať za 1,3 amerického dolára (1,23 eura). V lekárňach bude dostupná v 5-gramových dávkach. Ľudia s trvalým bydliskom, ale bez uruguajského občianstva, si budú môcť za mesiac kúpiť maximálne 40 gramov marihuany.

Rastlina bude pestovaná na miestach, na ktoré bude dohliadať štát. Zákon rovnako umožní ľuďom, aby si pestovali marihuanu doma či na špeciálnych farmách.

Lekárnici štátom stanovenú cenu látky kritizovali s tým, že nevedia, aké to prinesie pozitíva. Niektorí ľudia sa nechcú zapísať do registra zákazníkov, pretože si myslia, že im opatrenie naruší súkromie.

Vláda zatiaľ uzatvorila dohodu s 16 lekárňami a dúfa, že pribudnú ďalšie. J. A. Roballo ďalej uviedol, že zo začiatku štát dopyt po marihuane možno nepokryje. Zároveň ale verí, že sa nezaregistruje nadpriemerný počet záujemcov.