Pre úplnosť: štyri percentá opýtaných v celej Európe uviedli, že na dovolenku necestujú nikdy a osem percent nevedelo odpovedať.

Najväčší podiel tých, ktorí kvôli svojej finančnej situácii tento rok dovolenku rušia, je v Turecku (38 percent) a v Grécku (26 percent). Najmenej 15 percent respondentov rovnako odpovedalo v ďalších desiatich krajinách.

Zároveň v desiatich štátoch viac ako polovica opýtaných sa tento rok svoje plány kvôli finančnej situácii meniť nechystá. Najčastejšie tak odpovedali ľudia v Rakúsku (75 percent), v Nemecku (74 percent), v Dánsku (72 percent) a v Nórsku (70 percent). Na opačnom konci tohoto hodnotenia je Grécko s desatinou podobných odpovedí, Cyprus s 12 percentami a Macedónsko so 17 percentami.

Zmenu plánov najčastejšie pripúšťajú opýtaní v Grécku (54 percent), v Taliansku (49 percent) a v Írsku (48 percent). V dvanástich krajinách takto odpovedalo najmenej 40 percent respondentov.

Estónsko je krajinou, kde z celej Európy najviac ľudí - desať percent - vyhlásilo, že na dovolenku nechodia vôbec. Medzi odpoveďami sa nevedela rozhodnúť štvrtina respondentov na Malte.

Zmena plánov v dôsledku hospodárskej krízy pritom podľa Eurobaromentra môže mať rôznu podobu. Pätina opýtaných si myslí, že budú musieť menej míňať. Najčastejšie sú to Gréci, Cyperčania, Slovinci a Macedónci. Najmenej naopak Dáni a Nemci.

Asi desatina opýtaných si myslí, že finančná situácia ovplyvní predovšetkým dĺžku ich dovolenky. Okolo sedem percent predpokladá, že na dovolenku pôjdu v inom čase ako predtým. Len asi 4 percentá spomenuli zmenu destinácie.

Veľmi malá skupina - asi dve percentá respondentov - naopak predpokladá, že ich hospodárska situácia im umožní lepšiu dovolenku a budú môcť viac míňať. Najčastejšie sú o tom - prekvapivo - presvedčení Poliaci, ktorých tak odpovedalo šesť percent.