Opatrenia sa menia ako na bežiacom páse a nám ostáva len jediná istota – doma ostaneme ešte dlhší čas. Ako ho využiť?

Vysoká škola života

Pandémia zatvorila mnohé dvere, nejaké sa však ešte stále otvoriť dajú. Ak ste aj navždy opustili školské lavice, teraz máte možnosť sa k nim opäť vrátiť aspoň z domu. Navyše bez tlaku na „čisté vysvedčenie“. Internetové kurzy zažívajú azda najsilnejšiu vlnu popularity v histórii.

Pre anglicky hovoriacich je ponuka kurzov takmer nekonečná. Herectvo s Natalie Portman či hodina spevu s Christinou Aguilerovou? Aj to sa dá nájsť na stránkach americkej platformy Masterclass, ktorá ponúka širokú škálu online vzdelávania. Masterclass sa síce spoplaťňuje, ak však chcete investovať iba svoj čas, riešením môžu byť Causera kurzy. Združujú množstvo kurzov od svetových univerzít a stovky z nich sú zadarmo. Či už vás zaujímajú humanitné vedy, matematika, či logika, stačí si vybrať... 

Namaste

Prvé mesiace v roku sme si zvykli na preplnené posilňovne plné predsavzatí, ktoré sa zvyčajne v priebehu marca rozplývajú. Tréneri sľubovali zaručené výsledky, no motivácia stále klesala. Počas pandémie sa tento proces ešte skomplikoval. Riešenie? Upustite od prehnaných cieľov a obídte aj frustrácia z pohybu. Naordinujte si jógu. Tá je viac ako cvičením filozofickým smerom. 

Namiesto plánov a vysnívaného tela skúste dať šancu prirodzenému procesu. Skvelým odrazovým mostíkom je napríklad Yoga with Adriene. Ponúka stovky videonahrávok rôzneho druhu, počas ktorých odkomunikuje všetky stupne náročnosti. Ak s precvičovaním jógy nemáte žiadne skúsenosti, s Adriene si ju určite obľúbite. 

Starajte sa aj o dušu

Lockdown pred svetom nás donútil tráviť oveľa viac času s vlastnými myšlienkami. Aj s tými nie zrovna príjemnými. O to dôležitejšie je začať si s vlastným vnútrom budovať pozitívny vzťah. Nezáleží koľko a ako budete meditovať, výhody pocítite ihneď.

Mladá rodina pri meditácii
Zdroj: Shutterstock

Stačí sa pohodlne usadiť a vybrať si zo širokej škály rečníkov, ktorí vás meditáciou prevedú. Naučia vás sústrediť sa na dýchanie a nenechať sa ovládať myšlienkami. Dobrým štartovacím mostíkom k ceste za meditáciou je netflixová séria Headspace.

Go Vegan!

Vegánske challenge v januári aj vo februári síce pominuli, ale prejsť na rastlinnú stravu sa dá kedykoľvek. Ak je pre vás náročné dodržať mesačný záväzok a naozaj vám nepríde na um, čím by ste nahradili nedeľnú sviečkovú na smotane, začnite v malom.

Vegánska kuchyňa už aj s ingredienciami dostupnými na Slovensku ponúka množstvo chutných receptov. Skúšať môžete v malom – stačí si uvariť len jedno jedlo. Internet ponúka nespočetne veľa  inšpirácií. A ak sa stále neviete vzdať tradičného, slovenská vegánska kuchárka Slovegán môže byť prvým krokom.

Diskusie pandémie

Za svoju krátku existenciu si sociálna sieť Clubhouse rýchlo našla priaznivcov aj na Slovensku. Ak ste fanúšikom podcastov, je takmer isté, že Clubhouse je ako ušitý pre vás. Pandémia nás prinútila obmedziť sociálne interakcie na minimum našej osobnej bubliny.

Clubhouse
Zdroj: Shutterstock

S Clubhousom však môžete diskutovať v neobmedzenom množstve takýchto „bublín”. Zapojiť sa môžete do rozhovoru známych novinárov, politikov či zaujímavých osobností.