Päťdielny miniseriál Černobyľ sa nakrúcal v Litve, pobaltskej krajine a bývalej sovietskej republike, a vysielal sa od 6. mája tohto roka. Na miesta nakrúcania, v litovskom hlavnom meste Vilnius a v jadrovej elektrárni v meste Ignalina, prichádza čoraz viac turistov.

Ignalinská jadrová elektráreň, už vyradená z prevádzky, má podobnú konštrukciu ako černobyľská. Vyradili ju pred desiatimi rokmi. To bola jedna z kľúčových požiadaviek na vstup Litvy do EÚ v roku 2004, upozorňuje portál ABC.

Lístok za 67 eur

Návštevníci dostanú v rámci trojhodinovej prehliadky dozimetre, dajú si plastové prilby, biely odev a obuv, potom môžu vstúpiť dovnútra. Predstavitelia elektrárne uviedli, že záujem turistov rastie. V roku 2018 prilákala elektráreň 2 240 návštevníkov a tento rok, do júla 2019, ich tam prišlo už 1 630, informovala agentúra AP.

Lístky na exkurziu do elektrárne pre jednu osobu predávajú za 67 eur. Psychoterapeutka Lynn Adamsová prišla napríklad zo Spojeného kráľovstva, aby videla filmové lokality na vlastné oči. Tvrdí, že prehliadky filmových „pľacov“ sú autentické a človek má pocit, že vkročil priamo na scénu.

Litva už ekonomicky ťaží z miniseriálu HBO. Výška zahraničného kapitálu investovaného vlani do filmovania dosiahla 45,5 milióna eur. Členská krajina EÚ Litva bola jednou z republík Sovietskeho zväzu, zasiahnutých jadrovou katastrofou. Tisíce tamojších obyvateľov poslali do ukrajinského Černobyľa, aby odstraňovali následky pohromy. Mnohí z nich sú mŕtvi.

Zdroj: TASR / AP

Päťdielny seriál Černobyľ bol nakrútený v koprodukcii spoločností HBO a Sky. Rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii z roku 1986, jednej z najhorších katastrof v histórii spôsobených človekom. Vypovedá aj o obete, ktorú záchranári priniesli pre záchranu Európy pred dôsledkami havárie. Seriál dostal v internetových databázach bezprecedentne vysoké hodnotenie divákov, pričom v rebríčkoch predbehol aj poslednú sezónu Hry o tróny.

Tisíce obetí

Černobyľ je mesto na severe Ukrajiny, blízko hraníc s Bieloruskom. Dňa 26. apríla 1986 sa v černobyľskej elektrárni stala najhoršia havária v histórii mierového využívania jadrovej energie. V priebehu testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora a do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak.

Ten sa dostal nielen

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa