„Zatiaľ čo popierači klimatických zmien naďalej strkajú hlavy do piesku, globálne otepľovanie pokračuje v nezmenšenej miere,“ povedal denníku The Guardian profesor Michael Mann z Pensylvánskej univerzity. Dodal, že dôsledkami tohto otepľovania sú lesné požiare, hurikány a záplavy.

Zo správy WMO rovnako vyplýva, že 17 z 18 najteplejších rokov od začiatku merania zažil svet v tomto tisícročí. Podľa WMO je to dôsledok skleníkového efektu spôsobeného zvýšeným množstvom emisií skleníkových plynov v dôsledku priemyselnej výroby.

Priemerná teplota vlani bola takmer o jeden stupeň Celzia vyššia než v období do roku 1900. „Dostávame sa čím ďalej tým bližšie k limitu 1,5 stupňa z Parížskej klimatickej dohody, ktorému sme sa zúfalo snažili vyhnúť,“ pripomenul Dann Mitchell z Bristolskej univerzity dlhodobý cieľ z globálnej dohody o klíme, uzatvorenej v Paríži v roku 2015.

Správa WMO je založená okremi iného na meraní dvoch amerických inštitúcií – Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) – a aj na základe merania britského meteorologického úradu.