Film Veľa šťastia, pán Veľký možno označiť ako progresívnu komédiu (nielen) o sexe. Progresívnu preto, lebo za zdanlivo priamočiaru vec, ako sex môže byť, ukrýva oveľa viac hlbších tém o ľudskej osamelosti, starnutí či vzťahu k vlastnému telu. Inteligentné dialógy a chémia medzi hlavnými postavami fungujú výborne a to, čo sa mohla zdať riskantné, sa napokon austrálskej režisérke Sophie Hyde aj britskej scenáristke Katy Brand, teda ženskému tandemu, ktoré sa pod tento film podpísali, vyplatilo.

Nenávidela svoje telo

Príbeh filmu je jednoduchý. Stredoškolská učiteľka na dôchodku Nancy (Emma Thompson) sa po smrti manžela rozhodne, že si zaplatí sexuálneho pracovníka, aby si v šesťdesiatke konečne vyskúšala niektoré polohy, na ktoré nikdy predtým nemala príležitosť, keďže v živote mala len jediného muža – svojho manžela.

Ako jej postava hovorí: „Tridsaťjeden rokov na mňa manžel len vyliezol, odbavil sa, odvalil, obliekol si pyžamo a hneď zaspal. Nikdy som nemala orgazmus.“ Je paradoxné, že ona sama celý život upozorňovala svoje žiačky na to, aby nenosili lascívne oblečenie a nesprávali sa ako prostitútky, pričom teraz si jedného o tridsať rokov mladšieho sexuálneho pracovníka sama zaplatila a pozvala ho do hotelovej izby. Je ním Leo Grande (Daryl McCormack), aspoň také je jeho pracovné meno – pôvodom Ír, ktorý svojej matke hovorí, že pracuje na ropnej plošine.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa