Mníchovský primátor Dieter Reiter podľa tradície narazil prvý sud vo veľkom festivalovom stane rodiny Schottenhamelov. Na dva údery zarazil točku drevenou palicou do sudu, a potom už mohol zvolať „O’zapft is!“ (Je narazené). Ďalšou slávnostnou povinnosťou primátora bol prípitok so šéfom bavorskej vlády Horstom Seehoferom, počas ktorého už v stane zaznievala obľúbená pieseň pivných festivalov Ein Prosit (Na zdravie).
Zdroj: SITA / AP
Aj napriek daždivému počasiu si cestu do areálu Tereziánskej lúky v bavorskej metropole našlo desaťtisíce ľudí, viacerí z nich v tradičných krojoch – ženy v pestrofarebných dirndloch a muži v kožených nohaviciach. Podľa pozorovateľov je však návštevníkov v prvých hodinách Oktoberfestu menej ako bežne.
Do areálu bez tašiek a batohov
O nižšom počte rezervácií pred festivalom informovali taktiež mníchovskí hotelieri. Okrem nepriaznivého počasia to môže súvisieť aj s obavami z možných útokov, ktoré v Bavorsku panujú po dvojici nedávnych teroristických atentátov, najmä po útoku, pri ktorom 18-ročný Nemec s iránskymi koreňmi priamo v Mníchove zabil deväť ľudí a následne aj seba. Aj keď nemecká polícia nemá žiadne indície o možnom útoku, bezpečnostné opatrenia sa na festivale viditeľne zvýšili.
Zdroj: SITA / AP
Prvý rozdiel oproti predchádzajúcim ročníkom poznajú návštevníci na prvý pohľad – plot, ktorý po prvý raz uzavrel celý priestor Tereziánskej lúky. Druhú zmenu hostia pocítia pri vstupe do areálu, kam si tentoraz nemôžu vziať batohy ani veľké tašky.
Takisto ich čaká bezpečnostná kontrola. Tej sa, ako informovali organizátori na svojej web stránke, nevyhnú ani detské kočíky. Pri vchode a v areáli Oktoberfestu, na ktorom v roku 1980 bomba pravicového radikála zabila 13 ľudí, má polícia 29 bezpečnostných kamier. Samotných policajtov je na akcii o stovku viac ako bežne, celkovo okolo 600 policajtov, vrátane 24 špecialistov na drobné krádeže.
Komerčný a gýčovitý biznis
Napriek zvýšeným bezpečnostným opatreniam organizátori veria, že si návštevníci z celého sveta festival užijú. Čakajú na nich atrakcie v podobe kolotočov, horskej dráhy, ale aj praclíky, klobásy alebo grilované kurčatá, a predovšetkým nekonečné množstvo piva. To je zase o niečo drahšie ako vlani a návštevníci za takzvaný maz, teda litrový pohár, dajú 10,4 až 10,7 eura.
Pivo môžu návštevníci vychutnávať okrem iného v jednom zo 14 veľkokapacitných pivných stanov, do ktorých sa spolu zmestí 120-tisíc hostí, alebo v menších stanoch, ktorých je v areáli viac ako 20, s kapacitou niekoľko sto ľudí. Chmeľový nápoj tradičných mníchovských pivníc Augustiner, Paulaner, Spaten-Franziskaner, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Hofbräu si hostia môžu kúpiť každý deň od 10:00 do 22:30. Počas víkendov je možné s degustáciou začať ešte o hodinu skôr. Pivné stany zavierajú každý deň polhodinu pred polnocou.
Zdroj: SITA / AP
Začiatok pivných slávností sa datuje v októbri 1810, keď po svojej svadbe usporiadali bavorský korunný princ Ludvig a jeho manželka Terézia Sasko-Hildburghausenská pre obyvateľov kráľovstva na lúke za Mníchovom slávnosť s konskými dostihmi. Akcia mala úspech a začala sa konať pravidelne ako októbrová slávnosť (Oktoberfest). Svoj názov si udržala aj po tom, čo kvôli teplejšiemu počasiu jej začiatok organizátori posunuli na september.
Samotný festival sa postupne premenil v obrovský komerčný, a podľa niektorých kritikov taktiež gýčovitý biznis, počas ktorého hostia každoročne minú stovky miliónov eur.