Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu je životným príbehom speváčky Marty Kubišovej. Divákom približuje obdobie 60. až 80. rokov v Československu. Dynamické kabaretné predstavenie, ktoré vzniklo aj pri príležitosti štyridsiateho výročia podpísania Charty 77, v sebe navyše spája činohru so živou hudbou. Práve pesničky tvoria jeho jadro.

Staršia generácia si pri ňom zaspomína na Kubišovej najväčšie hity, stredná si pripomenie jej životné osudy aj spoločenské angažovanie a mladí diváci sa zase dozvedia čosi o režime, v ktorom žili a vyrastali ich rodičia a starí rodičia.

Marta Kubišová Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič

Doba minulá očami mladých

Inscenáciu pre SND pripravil tandem hosťujúcich mladých divadelníkov s čerstvou členkou Činohry SND Monikou Potokárovou, čo sa odrazilo najmä na jej sviežosti a spáde.

Režisér Lukáš Bachynec pritom s divadlom spolupracoval už v minulosti. Pripravil preň inscenáciu Natálka, s ktorou SND hosťovalo po stredných školách v Bratislavskom samosprávnom kraji. Projekt sa zaoberal témou nenávisti voči Rómom a mal silný antixenofóbny podtón.

Malá výčitka smeruje k dramaturgii inscenácie Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu, ktoré predstavuje koláž udalostí, pričom radeniu niektorých z nich chýba kauzálne prepojenie, čo najmä mladým divákom môže sťažovať pochopenie historických súvislostí vtedajšej doby. I preto by bolo dobré, keby ich v divadle sprevádzala staršia generácia, ktorá by im niektoré prepojenia, ako aj hĺbku situácií objasnila.

Silvia Holečková (Helena Vondráčková), Daniel Žulčák (Václav Neckář) Zdroj: SND, autor: Jozef Barinka

Divadlo ako hudobný koncert

Príjemným prekvapením je v titulnej úlohe Monika Potokárová. Jej čistý a zvučný hlas síce 'nechrapčí' tak ako originál, ale interpretácia Kubišovej piesní by v jej podaní obstála aj v samostatnom koncertnom prevedení.

Výborné komediálne aj hudobné nasadenie preukázala hosťujúca herečka Silvia Holečková aj herec Daniel Žulčák, ktorí stvárnili hneď viacero postáv. Raz boli Helenou Vondráčkovou a Alexandrom Dubčekom, neskôr vyšetrovateľom ŠtB a ruskou agentkou či Ivou Janžurovou a Václavom Havlom.

Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu nie je jediným divadelným kusom v repertoári SND, ktorou divadlo približuje komplikované osudy ľudí žijúcich v socialistickom režime. O čosi detailnejšie o nich pojednáva aj inscenácia Elity s Táňou Pauhofovou, Emíliou Vášáryovou, Richardom Stankem a ďalšími hercami.

Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu Zdroj: SND, autor: Jozef Barinka, na fotke: Daniel Žulčák a Monika Potokárová