Slovenská filmová a televízna akadémia vyhlásila v sobotu večer ( 9.apríla ) laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021.
Na udeľovaní cien Slnko v sieti sa tentokrát nehovorilo len o filmoch, ale aj o aktuálnej spoločenskej situácii. Mnohí hostia galavečera mali modro-žlté stužky a pódium bolo na úvod nasvietené tiež v týchto farbách.
„Krajina kedysi reprezentovaná menami ako Puškin, Gogoľ, Dostojevskij, Tolstoj, Čechov či Čajkovskij sa zmenila na krajinu, ktorá už bude naveky reprezentovaná názvami ako Charkov, Mariupol, Irpiň a Buča,“ povedala na úvod slávnostného večera prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Wanda Adamík Hrycová. „Hrôza, ktorú pácha Rusko za našou hranicou, vyženie z domovov ešte mnoho nešťastných ľudí. Dokázali sme však, že dokážeme pomôcť v núdzi. Prosím, zotrvajme.“
Dominovali dva filmy
Slávnostnému večeru v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave dominovali filmy Muž so zajačími ušami a Cenzorka so ziskom štyroch ocenení.
Cenzorke od režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského patrí titul najlepší hraný film, uspel tiež v kategóriách najlepšia filmová réžia a scenár. Rovnako získal Slnko v sieti v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, ktoré dostala Irina Kirjazeva.
Filmári v armáde
„Film bol inšpirovaný životom 107 matiek z väznice číslo 54 v Odese. Chcel by som im takto na diaľku poďakovať za všetko, čo pre náš film spravili a ďakujem aj celému nášmu ukrajinskému štábu, ktorý v súčasnosti slúži v armáde alebo v jednotkách teritoriálnej obrany na Ukrajine," povedal P. Kerekes.
„Na tomto pódiu by som nestál, keby som nemal v škole fantastických pedagógov, ktorí ma učili byť zvedavý, zvedavosť sa pretavila aj do tohto filmu" dodal P. Kerekes.
Ženské väzenkyne
Cenzorka je na slovenské pomery výnimočný film. Nakrúcať v ženskej väznici, kde sú zavreté matky s malými deťmi, v inej krajine, to je pre slovenskú kinematografiu zriedkavý úkaz. P. Kerekes navyše v Odese nespravil dokument, ale hraný film. Ženy s komplikovanými osudmi hrajú pred kamerou samy seba, o to autentickejšie celý film vyznieva. Pri preberaní ceny režisér hovoril, že chcel dosiahnuť, aby v príbehu bolo viac otázok než odpovedí.
Ako spomenul P. Kerekes už vyše mesiaca musia ukrajinskí filmári brániť svoju krajinu v armáde. Preto bolo jedným zo symbolických gest oceňovania aj udelenie ceny pre najlepšiu herečku Ukrajinke Iryne Kiriazevovej, ktorá v Cenzorke väzenskú dozorkyňu nemusela hrať ako postavu.
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe podala herečka Zuzana Kronerová, národnú filmovú cenu od poroty získala za postavu Dany v snímke režiséra Martina Šulíka s názvom Muž so zajačími ušami.
„Tento večer je sviatkom kultúry, umenia, ľudskej spolupatričnosti - o to ide v súčasnej dobe. Prosím, zaželajme všetci tomuto svetu mier a Ukrajine víťazstvo,"povedala pri preberaní ocenenia Z. Kronerová.
Najlepší herec
Za úlohu Jozefa vo filme Muž so zajačími ušami získal Slnko v sieti v kategórii najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe český herec a režisér Miroslav Krobot a Oldřich Kaiser uspel v kategórii najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.
Muž so zajačími ušami zvíťazil aj v kategórii najlepšie masky, ocenenie získali Martin Jankovič a Katarína Horská.
Film režiséra Ivana Ostrochovského Služobníci získal tri ocenenia za najlepší kameramanský výkon (Juraj Chlpík), kostýmy (Katarína Hollá) a strih (Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta).
Najlepším dokumentárnym filmom je snímka Raj na zemi od režiséra Jara Vojteka a producentskej dvojice Zora Jaurová a Mátyás Prikler.
Raj na zemi
Diváci pred odovzdaním ceny za dokumentárny film roka zhliadli na plátne krátku ukážku, v ktorej hlavný protagonista, fotoreportér Andrej Bán, hovorí, že keby vypukla vojna na Ukrajine, na našej hranici by boli tisícky utečencov. Film sa natáčal v roku 2019. Režisér tohto filmu J. Vojtek pri preberaní ocenenia dodal, že sme sa k súčasnej nečakanej situácii postavili veľmi ľudsky a máme byť na čo hrdí.
Aj vďaka skvelému filmu Raj na zemi o autentických príbehoch z rôznych vojnových konfliktov, ktoré dokumentoval A. Bán, vieme, koľko bolestí po vojne na Ukrajine ešte veľmi dlho zostane.
Titul najlepší animovaný film patrí snímke Bolo raz jedno more režisérky Joanny Kozuch a producenta Petra Badača.
V ďalších kategóriách získali ocenenie za najlepší filmový zvuk Olaf Mehl a Juraj Baláž za film Správa. Ocenenie za najlepšiu filmovú hudbu si odniesol Jonatán Pastirčák za film Čiary.
Výnimočný prínos
Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzala herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková.
Keď si prišla po cenu za prínos E.Vášáryová, príhovor začala slovami, že sa narodila počas vojny a jej otec bol na fronte. „Toto barbarstvo sa musí skončiť,“ povedala.
Divácku cenu získal v on-line hlasovaní film Známi neznámi režisérky Zuzany Mariankovej.
Slovenská filmová a televízna akadémia pre pandémiu spojila ocenenia Slnko v sieti za roky 2020 a 2021. Dokopy sa vyberalo z celkového počtu 29 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov.
Ceremoniál bol zároveň aj oslavou storočnice slovenského filmu. Počas jednotlivých oceňovaní to pripomínala živá hudba v podaní orchestra SND, ktorý s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou odohral filmové melódie a piesne z novších aj starších filmov.
Úspechy v zahraničí
Nielen počty cien a súboj medzi nominovanými v rámci slovenských filmových reálií sú povšimnutiahodné. Treba dodať, že slovenské filmy mali svetové premiéry v rámci áčkových festivalov – Cenzorka v Benátkach a Služobníci na Berlinale. Film Cenzorka v Taliansku získal cenu za scenár a Služobníkov uviedli v Berlíne v novej súťažnej sekcii Encounters, ktorá je zameraná na nové filmové vízie a diela nezávislých inovatívnych filmárov.
Slovenský film ukázal, že má čo ponúknuť a že okrem kvalitných diel disponuje aj zrelými občianskymi postojmi filmárov.