Od roku 1994, keď Luis Havaux zorganizoval v Bruggách prvý ročník súťaže Concours Mondial de Bruxelles (ďalej len CMB), na ktorom odborná porota hodnotila sotva 500 vín, sa veľa zmenilo. Počet vzoriek dnes dosahuje niekoľko tisícok vín z celého sveta, súťaž v r. 2006 prekročila hranice Belgicka a ako jediná s puncom svetovej prestíže sa stala putovnou.

Chce tak podporiť zviditeľnenie vinárskych krajín, rozvoj regionálneho  vinárskeho turizmu a celosvetovej propagácie vína ako kultúrneho nápoja. Tomuto účelu prispôsobili organizátori aj výber hodnotiteľov. Viac ako 60% jury dnes tvoria renomovaní novinári, vinárski publicisti a kritici, blogeri a komentátori a len 40% zostavy patrí enológom, somelierom a obchodníkom s vínom.

Spoľahlivosť porotcov testujú

Podľa slov riaditeľa súťaže Thomasa Costenobleho je najväčšou devízou súťaže jej prepracovaný systém hodnotenia a spracovania výsledkov, vrátane rankingu odbornej spôsobilosti porotcov, a tiež unikátny princíp spätnej kontroly ocenených vín.

V prvom prípade to znamená, že za a) výsledky hodnotenia vzoriek sa spracovávajú elektronicky za pomoci sofistikovaného štatistického softvéru. Za b) spoľahlivosť a konzistentnosť porotcov sa testuje predkladaním náhodne opakovaných vzoriek.

Na základe spôsobu známkovania sa klasifikuje prístup hodnotiteľa ale aj jednotlivých jury ako: benevolentný (prideľuje takmer vždy skôr vyššie známky a často neprimerane vysoké oproti ostatným členom svojej jury resp. ostatným komisiám), prísny (prideľuje skôr nižšie známky, a to aj v prípade inak vysoko hodnotených vín), opatrný (hodnotí v úzkej škále tzv. „bezpečného“ rozmedzia 78-84 bodov, čo znamená, že nedokáže rozlíšiť medzi slabším, priemerným, dobrým a vynikajúcim vínom).

Štatistický program následne eliminuje riziko „lotérie“ celkového hodnotenia vína nezávisle na tom, či sa daná vzorka dostane do konzistentnej, benevolentnej, prísnej alebo opatrnej jury. Samozrejme, korekcie sú minimálne, napríklad zaokrúhľovanie priemerných známok smerom dolu alebo hore.

slovenskí hodnotitelia na CMB Zdroj: CMB

V druhom prípade, týkajúcom sa spätnej kontroly ocenených vín, si organizátor predsavzal garantovať spotrebiteľovi, že vína označené medailou CMB v obchodnej sieti sú skutočne len tie, ktorých vzorky boli predložené na súťaži. Uchovávanie kontravzoriek, spolupráca s certifikovanými laboratóriami a komisári, ktorí odoberajú vzorky priamo v obchodoch, to všetko je finančne náročné, ale overené a spoľahlivo fungujúce.

Vinársky turizmus ako motor ekonomiky

Tento rok sa súťaž konala v španielskom Valladolide, hlavnom meste provincie Castilla-León, ktorá je domovom štyroch prestížnych vinárskych apelácií - Ribera de Duero, Toro, Rueda, Cigales – a viacerých Vinos de la Tierra (oblastné vína) a Vinos de Pago (ekvivalent francúzskych „cru“ alebo „domaine“).

Obrovský záujem lokálnych aj národných médií len potvrdil význam, aký sa v Španielsku pripisuje publicite a propagácii vína, gastronómie a agroturizmu. Nečudo, veď Španielsko je krajinou s najväčšou rozlohou vinohradov na svete (približne 1 milión hektárov) a svojím exportom okolo 20 miliónov hektolitrov vína ročne predstavuje viac ako 20% podiel na svetovom trhu s touto komoditou. V posledných rokoch je to práve vinársky turizmus, ktorý zaznamenáva stály nárast a významne prispieva k pozitívnemu rozvoju regionálnej i národnej zamestnanosti a ekonomiky všeobecne.

Hostitelia pripravili pre degustátorov mimoriadne kvalitný a zaujímavý sprievodný program. Exkurzie do prestížnych vinohradov a špičkových vinárstiev, prednášky, semináre, ochutnávky vybraných vín,  tradičná gastronómia, miestny folklór, návštevy historických pamiatok – všetko bolo perfektne organizačne zvládnuté.

Možno sa to nezdá, ale po náročnom pracovnom výkone od skorého rána až do neskorého popoludnia, keď treba denne ochutnať a s plnou zodpovednosťou oznámkovať najmenej 50 vín, nie je jednoduché absolvovať presuny autobusom, návštevy, prehliadky a ďalšie „bonusy“ tak, aby napriek neskorému príchodu na hotel, boli porotcovia nasledujúci deň opäť v plnej kondícii a profesionálnom nasadení...

Vína aj porotcovia z 50 krajín

9080 vín z 50 krajín sveta hodnotila počas troch dní 24. ročníka CMB medzinárodná jury zložená z 320 degustátorov pochádzajúcich z 50 štátov piatich kontinentov, ktorí boli rozdelení do 61 komisií. Organizátori vytvorili pre tento ročník dve nové kategórie: Výnimočné staré ročníky a Organické a biodynamické vína. Práve v druhej kategórii súťažilo až 693 vín z celého sveta. Objavom roka v tejto kategórii sa stalo turecké víno Selendi Sarnic Shiraz 2013.

Najviac súťažných vzoriek (2020) prihásilo domáce Španielsko, ktoré sa celkovým ziskom 619 medailí, z nich 29 veľkých zlatých, zaradilo na čelo zúčastnených krajín nielen účasťou ale aj úspešnosťou.

Edita Ďučová Zdroj: CMB

Absolútnym lídrom v kategórii starých ročníkov sa stalo Portugalsko vďaka oceneniam, ktoré získali archívne portské a madeiry. V prvej päťke boli ešte Španielsko, Taliansko, Maďarsko a, zásluhou našich tokajských vín ročníkov 1990, 2000 a 2003, aj Slovensko.

CMB je v tomto roku (popri AWC Vienna) jednou z dvoch medzinárodných súťaží, ktorých administráciu podporuje Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska a zároveň čiastočne finančne prispieva na náklady spojené s registráciou vín svojich členov. Slovenská účasť na 24. ročníku CMB predstavovala spolu 133 vín. Z nich 7 získalo zlaté a 16 strieborné medaily.

Najúspešnejším účastníkom sa stalo šenkvické rodinné vinárstvo Karpatská Perla so ziskom jednej zlatej a dvoch strieborných medailí.

Rigoróznosť súťaže odráža aj percento udelených medailí, ktoré sa trvalo pohybuje medzi 27-30% z celkového počtu hodnotených vzoriek. Podľa slov organizátorov je potešujúce, že až 57,6% ocenených vín je z cenovej kategórie do 8,50 € (ex works), teda dostupnej pre široký okruh spotrebiteľov.

Medailová samolepka s logom CMB je pre mnohých výrobcov dôležitým marketingovým nástrojom, odlišujúcim prvkom potvrdzujúcim kvalitu. Je signálom pre spotrebiteľa, ktorý mu pomáha orientovať sa v obrovskej ponuke na trhu a priťahuje jeho pozornosť. Tým väčšia zodpovednosť je na pleciach, alebo skôr na chuťových pohárikoch, porotcov.

concourse 2017 Zdroj: www.concoursmondial.com

Na ich verdikt netrpezlivo čakajú nielen prihlasovatelia, ktorí s dôverou poslali svoje vzorky na súťaž, ale aj spotrebiteľská verejnosť, milovníci vína. Aké štýly, odrody alebo oblasti budú triumfovať, je často ovplyvnené práve výsledkami renomovaných súťaží. Aj preto sa ich jednotliví organizátori snažia vyprofilovať a vzájomne odlíšiť.

Definovať spôsob hodnotenia, stanoviť bodové a množstevné limity pre udeľovanie ocenení, získať kvalitných degustátorov, pozvať do jury mienkotvorné vinárske osobnosti, jasne a transparentne zverejňovať výsledky a zabezpečiť čo najväčšiu publicitu oceneným vínam.

Za zmienku určite stojí, že na budúci rok súťaž po prvýkrát prekročí hranice Európy a vstúpi na ázijský kontinent. Hostiteľskou krajinou 25. ročníka sa stane Čína. Jej hlavné mesto Peking bude na týždeň domovom viac ako troch stoviek hodnotiteľov  z celého sveta. Zaradí sa tak do elitnej skupiny veľkých vinárskych miest, ktoré od roku 2006 súťaž hostili. Môžeme byť právom pyšní, že je medzi nimi aj naša Bratislava, dejisko súťaže v roku 2013, keď sa Slovensko ako prvé z tzv. „postkomunistického bloku“ stalo usporiadateľskou krajinou CMB.

Autorka je enologička, obchodníčka s vínom a medzinárodná degustátorka