Skúste si cez víkend zaujímavý experiment. Oblečte sa a obujte si športovú obuv a choďte si konečne zabehať. Zároveň si zoberte so sebou tašku.

Ak po ceste zbadáte odpad, vyhodenú plastovú fľašu, ohorok či obal z cukríkov, zdvihnite to a vložte do tašky. Zaručujeme, že v priebehu pár minút bude taška plná. Ďalšou úlohou je nájsť najbližší kontajner.

Spojenie zdravého životného štýlu s ekológiou je nový fenomén, ktorému podľahli predovšetkým Švédi, ale už sa stihol rozšíriť do celého sveta. Názov tejto športovej aktivity sa skladá z dvoch slov: jogging a plocka upp, čo je švédsky výraz pre zdvihnúť.

Plogging je skôr komunitná záležitosť a zábavka v rámci skupín priateľov (po svete existujú desiatky skupín fanúšikov na Facebooku). Ale nikomu sa nebráni, aby vzal tašku a začal aj sám vo svojom okolí.

Spaľovač kalórií

Odpad je obrovský problém v prírode. Športovci tvrdia, že takýmto spôsobom nepomáhajú len sebe, ale aj okoliu, v ktorom žijú. Navyše, plogging je efektívnym „spaľovačom“ kalórií, keďže nielen beháte, ale bežci pri zbere odpadu drepujú, menia smery behu, spomaľujú a zrýchľujú. Beh s plným vrecom odpadkov k najbližšiemu kontajneru tiež zvyšuje tréningový efekt.

„Plogging je pre tých, ktorí chcú svojím malým pričinením zachrániť svet,“ povedal v komentári reportér Matthew Sedacca, ktorý plogging vyskúšal. Považuje sa za ekologicky naladeného človeka, ktorý žije v New Yorku. Meste, v ktorom sa po chodníkoch každý deň premávajú masy ľudí a viacerí z nich sú natoľko leniví, že koše ignorujú a prázdny pohár s kávou len pustia na zem.

„Množstvo odpadu, ktoré bolo roztrúsené po chodníkoch a pozdĺž chodníka, bolo trochu šokujúce. Zbieral som poháre od kávy, plastové fľaše alebo viečka od pív. Dokonca som zbieral odpad v reálnom čase, keď niekto minul kôš,“ napísal reportér.

Tento šport nie je podľa neho vhodný pre 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa