Rekonštrukčné práce začali 15. júna 2010 a vynovená chata bola slávnostne otvorená na sklonku tohtoročnej turistickej sezóny. Do ťažko prístupného horského terénu v pásme piateho stupňa ochrany sa stavebný materiál zvážal najmä vrtuľníkom.

Náklady na rekonštrukciu chaty predstavujú šesťsto tisíc eur, z čoho zhruba tretinu dotoval štát. Na zvyšok sa zložili rôzni investori, ako Klub slovenských turistov, či Slovenský horolezecký spolok JAMES a sponzori. K nim patrí aj spoločnosť Xella Slovensko, ktorá na poskytla rôzne prvky svojho stavebného systému Ytong - tvárnice, aj prekladové, nenosné preklady, schody a maltu v hodnote takmer 16 a pol tisíca eur. O použití tohto materiálu rozhodli vhodné vlastnosti – prírodné zloženie, tepelnoizolačné parametre, nízka hmotnosť a jednoduchá montáž v náročnom vysokohorskom teréne. Má aj výborné referencie z minulosti, napríklad zo stavby Zbojníckej chaty.

Chata pod Rysmi je najmladšou tatranskou chatou. Stojí v suťovisku pod sedlom Váha v rovnomennej dolinke, ktorá je súčasťou kotliny Žabích plies v uzávere Mengusovskej doliny.  Je výborným východiskom k horolezeckým výstupom v Bielovodskej doline, ale aj v horných partiách Mengusovskej doliny. Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy, ďalej s prechodom na Morské oko. Je otvorená len v letnej sezóne, od 15. júna do 31. októbra. Viackrát ju poškodili lavíny, najvážnejšie v roku 2000.