Úrady v Saudskej Arábii konfiškujú z obchodov hračky a detské oblečenie vo farbách dúhy, pretože podľa nich podporujú homosexualitu. Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC na svojich internetových stránkach. Dúhová vlajka je symbolom hnutia LGBT (lesieb, gayov, bisexuálov a transgenderových osôb).

V rozpore s moslimskou vierou

Štátna televízia Al-Ichbaríja odvysielala reportáž, v ktorej ľudia z ministerstva obchodu v obchodoch v Rijáde vyberajú predmety vo farbách dúhy. Ide o sponky do vlasov, guličky pop-it, tričká alebo peračníky. Jeden z nich povedal, že tento tovar „je v rozpore s moslimskou vierou a verejnou morálkou a medzi mladou generáciou propaguje homosexuálne mravy".

V samostatnom príspevku na twitteri ministerstvo uviedlo, že tieto tímy zabavujú „výrobky, ktoré obsahujú symboly a znamenia vyzývajúce na deviáciu a odporujúce zdravému rozumu". Obchodom, pri ktorých kontroly zistí, že tovar v dúhových farbách predávajú, hrozia pokuty.

Trest smrti

BBC píše, že hoci v Saudskej Arábii, dominantne sunnitskej krajine, neexistujú zákony týkajúce sa sexuálnej orientácie alebo rodovej identity, mimomanželské sexuálne vzťahy, vrátane sexu medzi osobami rovnakého pohlavia, sú prísne zakázané. Podľa interpretácie islamského práva platnej v Saudskej Arábii sa sex medzi osobami rovnakého pohlavia trestá bičovaním alebo dokonca smrťou.

Je tiež zakázané, aby sa muži „chovali ako ženy“ alebo nosili ženské oblečenie, to isté platí aj pre ženy. Na internete sa nesmú prevádzkovať také aktivity, ktoré majú vplyv na „verejný poriadok, náboženské hodnoty, verejnú morálku a súkromie".

Zakázané filmy

Tento rok na jar sa do saudskoarabských kín nedostal film Doktor Strange v mnohovesmíre šialenstva kvôli tomu, že spoločnosť Disney odmietla žiadosť saudskoarabských úradov, aby zo snímky vystrihla „narážky týkajúce sa LGBTQ". Zdroj blízky tejto spoločnosti v utorok povedal agentúre AFP, že v Saudskej Arábii je zakázaný aj nový animovaný film Rakeťák, v ktorom sa pobozkajú postavy rovnakého pohlavia.

Ďalšie dôležité správy