Film sa odohráva v roku 1953 a je satirickým pohľadom na smrť diktátora a následný zápas jeho spolustranníkov o moc. Uťahovať sa snaží aj zo všadeprítomného strachu a paranoje či z politických čistiek.
Do kín prichádza nielen v čase pokusu o otrávenie bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa, ale koliduje aj s oslavami 75. výročia Bitky pri Stalingrade, v ktorej počas 2. svetovej vojny zahynulo približne 1,2 milióna Rusov a vyše jeden milión vojakov Nemecka, Rumunska, Maďarska a Talianska.
Pobúrené Rusko
Nudná. Odpudivá. Urážajúca. Aj takéto slová kritiky sa zniesli na filmovú satiru päťdesiatštyriročného britského režiséra a scenáristu Armanda Iannucciho. Najmä zo strany predstaviteľov poradnej komisie ruského ministra kultúry, ktorí mali ešte začiatkom roka možnosť vidieť film na súkromnej projekcii.
Britský film Stratili sme Stalina Zdroj: Cinemax.sk
Vhodné im neprišlo ani načasovanie distribúcie na rok osláv stalingradského víťazstva či zosmiešňovanie národného hrdinu – maršála Georgija Žukova. Vysokopostavený člen kultúrnej komisie Pavel Požigailo povedal, že film uráža ruské historické symboly, vrátane hymny či vojenských hodností, a že sovietsky vojvodca Žukov (Jason Isaacks) je v ňom vykreslený ako blázon.
Nasledoval oficiálny zákaz distribúcie a teda aj premietania filmu v Rusku. Zákaz však nedodržalo moskovské kino Pionier, za čo mu hrozí pokutu 300-tisíc rubľov. V prepočte ide asi o 4 230 eur.
Priemerná zábava
Lepšiu reklamu ako zákaz premietania si film Stratili sme Stalina ani nemohol želať. Keby ju nemal, je otázne, v akom rozsahu a či vôbec by sa dostal do svetovej distribúcie.
Zlý rozhodne nie je, trpí však tým, že v sebe spája akoby dva odlišné žánre. Pasuje sa síce za satiru, ale veľa scén, situácií a hereckých etúd je v ňom natočených tak trochu nudne, bez jasného zveličenia, vďaka čomu napokon miestami pôsobia obyčajne až realisticky.
Začiatok filmu pritom sľubuje veľa. V úvodných minútach sa tu medzi sebou prelínanú dve kontrastné dejové línie. V prvej sledujeme zamestnanca filharmónie, ktorý zabudol nahrávať prebiehajúci koncert. Lenže Josif Vissarionovič Stalin si chce nahrávku vypočuť čím skôr, a preto musí filharmonik presvedčiť umelcov, aby koncert zopakovali a nahnať do sály nových divákov z ulice, ktorí hudbe nerozumejú, ale vďaka ktorým dosiahne aplauz na nahrávke akusticky reálne kontúry. Do kontrastu k tejto linke sleduje divák debatu Stalina (Adrian McLoughlin) s jeho kolegami, ktorí mu podsúvajú na schválenie zoznamy inteligencie, ktorú treba čím skôr zlikvidovať.
Humorné momenty
Paradoxná situácia nastane napríklad vtedy, keď Stalin vo filme dostane cievnu mozgovú príhodu, ale jeho ministri a členovia strany nezavolajú doktora, ktorý by ho zachránil. Na jednej strane to neurobia preto, lebo sa ho chcú zbaviť, na strane druhej je pravda, že v Moskve žiadny dobrý dokor už nie je. Stalin ich nechal všetkých vyvraždiť alebo odvliecť na Sibír, lebo sa bál, že by ho otrávili.
Veľkú časť filmu tvoria následné spory sovietskych štátnikov a intrigánske konštelácie o Stalinovo následovníctvo. Vedú ich medzi sebou napríklad šéf NKVD, de facto minister vnútra Lavrentij Berija (Simon Russell Beale), tajomník Ústredného výboru strany Georgij Malenkov (Jeffrey Tambor), minister zahraničných vecí Viačeslav Molotov (Michael Palin) či Stalinov neskorší následník Nikita Chruščov (Steve Buscemi).
Britský film Stratili sme Stalina Zdroj: Cinemax.sk
Kde-tu sa vo filme objaví replika či situácia, ktoré sa niekomu môžu aj nemusia zdať vtipné (Smrdí to tu ako na toaletách v Baku / Čo tu prešľapujete? Nenacvičujete ani pre Bolšoj, ani nie ste Nižinskij!), ale väčšinou sa sľubovaná satira stráca v nie celkom presne vypointovaných, zostrihaných či zahraných scénach.
Značka: cenzúra
Stratili sme Stalina nie je prvým filmom, ktorý v uplynulých mesiacoch vyvolal v Rusku nevôlu či dokonca protesty. Rovnaký osud postihol aj titul Matilda ruského režiséra Alexeja Učiteľa, ktorý je o poslednom cárovi Mikulášovi II. a jeho milenke – baletke z Bolšovo teatra.
Do hry tu vstúpila pravoslávna cirkev, ktorá Mikuláša II. v roku 2000, teda 82 rokov po tom, ako ho a celú jeho rodinu boľševici zastrelili, svätorečila. Ako argument proti dielu uviedla, že spôsob, akým bol cár vo filme vyobrazený, sa hlboko dotkol náboženského cítenia pravoslávnych veriacich. Existenciu milenky teda de facto spochybnila.
Filmoví diktátori
O sovietskom diktátorovi Josifovi Stalinovi, pôvodom Gruzíncovi, už vzniklo viacero filmov. Jedným z najlepšie prijatých bol ten televízny z roku 1992 z produkcie stanice HBO. Na politickú kariéru a súkromný život diktátora nahliada prostredníctvom jeho dcéry Svetlany Allilujevovej, ktorá v roku 1967 utiekla do Spojených štátov. O jeho kvalitách svedčia napríklad aj tri ceny Zlatý Glóbus a štyri ceny Emmy.
Filmovou klasikou, pokiaľ ide o satirický pohľad na politických vodcov, je Diktátor (1940) v réžii a hereckom stvárnení Charlieho Chaplina. Ten vznikol na začiatku druhej svetovej vojny, pričom CH. Chaplin sa pri ňom inšpiroval Adolfom Hitlerom aj Benitom Mussolinim. Okrem úlohy fašistického diktátora si tu zahral aj rolu prenasledovaného židovského holiča.
Charles Chaplin ako Diktátor Zdroj: Doctormacro.com
Diktátor sa dlhodobo umiestňuje v rôznych anketách kritikov aj milovníkov kinematografie medzi sto najlepšími či najvýznamnejšími filmami histórie. Vo svojej autobiografii z roku 1964 však CH. Chaplin povedal, že keby vedel, ako ďaleko vo svojich zverstvách fašistický režim zájde, zrejme by film Diktátor nikdy nenatočil.
Spomedzi filmov o diktátoroch stojí za zmienku aj politicky veľmi nekorektná čierna komédia Šialené interview (2014), ktorá sa odohráva v Severnej Kórey a jedným z jej hrdinov je samotný Kim Čong-un. V reakcii na vyhrážky Severnej Kórey filmové štúdio tento titul dokonca upravilo, teda zjemnilo a posunulo aj jeho premiéru. Nestačilo to. Hackeri neskôr napadli počítačový systém spoločnosti Sony Pictures Entertainment a vytiahli z neho citlivé informácie o firme a jej zamestnancoch. Šialené interview napokon smerovalo do amerických a svetových kín len v obmedzenom rozsahu, väčšinu príjmov dosiahlo zo streamingových služieb.