Predchádzajúce internetové lekcie, uskutočnené vlani a predvlani 1. decembra na Svetový deň boja proti AIDS, si ministerka školstva pochvaľovala. Tentokrát však ministerstvo podľa S. Bulanova zaujalo „šokujúce stanovisko“, že prednáška by sa od „prevencie HIV“ mala posunúť k „prevencii morálnych hodnôt“.

Redukovať riziká nákazy len na asociálne správanie považuje expert za nesprávne: „Tridsať percent infikovaných žien sa nakazilo od jediného partnera vo svojom živote. Asociálny spôsob života neviedli ani deti, nakazené od narodenia,“ vyhlásil S. Bulanov.

„V Rusku teraz prevláda názor, že je lepšie deťom o sexe nič nehovoriť,“ vyhlásil šéf federálneho strediska pre AIDS Vadim Pokrovskij, podľa ktorého ide o jednu z príčin, prečo sa HIV tak masovo šíri Ruskom.

O tom podľa neho svedčí, že v Nemecku, kde je sexuálna výchova povinným predmetom, vlani zaznamenali 3 500 prípadov nákazy HIV, zatiaľ čo v Rusku viac ako 100-tisíc. „Vidíme dva odlišné prístupy a dva odlišné výsledky,“ dodal.

V Rusku je oficiálne zaregistrovaných okolo 800-tisíc ľudí nakazených vírusom HIV, každý rok je ohlásených 100-tisíc nových prípadov. Podľa odhadov zdravotníkov je však celkový počet nositeľov vírusu v skutočnosti prinajmenšom dvojnásobný. Experti predpovedajú, že každých päť rokov sa počet nakazených zvyšuje o 100 percent, a varujú, že krajina stojí „na prahu národnej katastrofy“. Tento rok na jar vláda schválila „strategický plán boja proti šíreniu vírusu HIV“.

Škandál okolo prednášky prepukol krátko po tom, čo sa na verejnosť dostalo, že vplyvná pravoslávna cirkev sa snaží presadiť v školách nový predmet: mravné základy rodinného života.