Odložená premiéra očakávanej inscenácie s názvom Kým prídu Stouni... má nový termín.

Predstavenie, ktoré prináša divákom pozitívnu energiu, akú má v sebe zakódovanú rokenrolová hudba, si môžete pozrieť už v posledných januárových dňoch v nedeľu 30. 1. a v pondelok 31. 1. a následne 12., 13. a 27. februára.

Inscenácia priblíži divákom atmosféru 60. rokov minulého storočia, obdobia rokenrolu a The Rolling Stones. Ukáže to, čo sa na jednom koncerte udeje predtým, ako príde jedna z najúspešnejších skupín histórie, legenda, ktorá je na scéne šesťdesiat rokov.

Fenomén Rolling Stones

Predstavenie chce byť vážnym, ale aj vtipným zamyslením nad takým kultúrnym fenoménom, ako je rokenrol a jeho najživotaschopnejšie a najslávnejšie vtelenie, skupina Rolling Stones, fenomén, ktorý ľuďom robil radosť 60 rokov, informovali tvorcovia hry na tlačovej konferencii.

„Drsní Stouni“ boli protikladom „uhladených Beatles“. Prenesieme sa s nimi do 60. rokov minulého storočia, rokov zrodu kontrakultúry mladých, vlny novej módy, nového životného štýlu, novej hudby... Veľa mladých tvorilo i dychtivo „konzumovalo“ kultúru v slobodnom ovzduší.

Beatles sa po desaťročí „rozpadli“, ale Stouni sú vďačnou témou nielen preto, že búrlivo pokračujú, ale poskytujú aj témy ako sa vyrovnať s manželstvom so starnutím a žiaľ, aj so smrťou.

Tajomstvá kapely

Pod textom hry je podpísaný kolektív autorov, teda prakticky všetci zainteresovaní, ktorých vedomosti o kapele a rôzne anekdotické príbehy „stmelilo“ inšpirujúce pero dramaturga Daniela Majlinga.

Diváci sa o tejto legendárnej kapele dozvedia azda aj to, o čom doteraz ani netušili. „Každý z tvorcov sa snažil zaujať osobný postoj, pretože Rolling Stones preňho znamenali niečo v osobnom živote, iní sme na to išli akademicky, čítali sme si životopisy hudobníkov, ktorí v kapele účinkovali, čítali sme teoretické texty muzikológov,“ priblížil dramaturg zrod inscenácie.

Rockenrol v divadle

Oddaného fanúšika kapely, ktorá preňho veľa znamenala, hrá Robert Roth, o ktorom je známe, že patrí medzi jej celoživotných priaznivcov. V postave manažéra kapely, ktorý to s ňou ťahá dlhé roky, sa predstaví Emil Horváth.

„Je to vymyslená postava inšpirovaná niektorými skutočnými manažérmi kapely, ale žiaden z tých manažérov to s kapelou nevydržal tak dlho ako náš Emil Horváth," povedal pre TASR dramaturg inscenácie Daniel Majling.

Účinkuje v nej i skupina hercov, ktorá zahrá pesničky z repertoáru slávnej kapely. „Tvoria ju Alexander Bárta, Robert Roth, Daniel Fischer, Ondrej Kovaľ.

Prizvali sme k nim aj nášho zvukára, vynikajúceho hudobníka Mariána Džubáka," naznačil dramaturg novej inscenácie, v ktorej nechýbajú ani Emília Vášáryová, Kamila Magálová, Jana Oľhová, Táňa Pauhofová.

Hviezdne obsadenie

„Každá postava má nejakú úlohu v zákulisí koncertu, niekto ako novinár, manažér kapely, niekto ako bývalá 'groupie', ktorá je pozvaná, aby si mohla zaspomínať na staré dobré časy," vysvetľuje Majling. Potvrdil, že v postave 'groupie', sa diváci môžu tešiť na Emíliu Vášáryovú.

Promotérku koncertu hrá Jana Oľhová, novinárku stvárňuje Táňa Pauhovoá a tajomnú ženu Kamila Magálová. „Vyrastala som na Rolling Stones, Beatles a Queen, to bola moja mladosť, takže keď som sa dozvedela, že sa chystá takáto hra, bola som veľmi rada, že budem súčasťou. Škoda, že nemôžeme hrať originály Stounou, ale v scenári je to bravúrne vyriešené," prezradila Magálová.

„Pevne verím, že sa nám podarilo naplniť to, s čím sme do tejto inscenácie išli. Dúfam, že prinesie iróniu, sarkazmus aj humor, na ktorý sú ľudia zvyknutí pri stand-upoch či roast šou," hovorí Majling. Na inscenácii ho najviac bavila kapela, ktorú herci vytvorili.

„Vynikajúco funguje, sám som bol prekvapený, ako dobre dokážu hrať a odovzdať divákom rokenrolovú energiu," dodal dramaturg, ktorý verí, že novinka v réžii Matúša Bachynca „bude spúšťačom a opäť naštartuje a upriami pozornosť divákov na to, čo sa v divadle deje".

Liek na ťažkú dobu

Dramaturg inscenácie Daniel Majling dodal, že po inscenáciách problematizujúcich rôzne javy spoločnosti, ktoré divadelníci nazývajú „mrchavé ťažoby", ťažkých témach o vraždách, samovraždách a nešťastných osudoch, sa v SND rozhodli priniesť titul problematizujúci veci s nadhľadom.

„Snažili sme sa do toho dať čo najviac humoru, nie je veľmi prajná doba pre humor, lebo všetci sme nejakí ubití, ale práve preto bolo hľadenie humoru v tejto téme pre nás oslobodzujúce," uzavrel Majling.

Réžie sa ujal Matúš Bachynec, scénu navrhla Barbora Šajgalíková, kostýmy Ján Husár. V novom činohernom počine účinkujú Robert Roth (celoživotný skalný fanúšik The Rolling Stones), Alexander Bárta, Daniel Fischer, Emil Horváth, Ondrej Kovaľ, Táňa Pauhofová, Kamila Magálová, Jana Oľhová, Emília Vášáryová, Marián Džubák (ako hosť).